bambusyBambusy patria k obľúbeným záhradným rastlinám. Hodia sa hlavne do mestského prostredia. Nezničí ich mráz, prudké slnko, sucho ani silná víchrica. Odolávajú chorobám aj škodcom, sú vysoko dekoratívne, dlhoveké a nenáročné na starostlivosť.


Z ponuky záhradníctiev sa dajú vybrať vysoké, stredne vysoké aj nízke druhy. Okrem záhrad kde sa vysádzajú do voľnej pôdy sa bambusom darí aj vo väčších vegetačných nádobách. Pestovať ich tak možno aj na balkónoch a terasách. Výhodou je, že ide o vždyzelené rastliny ktorých atraktivita sa vekom zvyšuje.

 

Možnosti výberu

 

Bambusy sa v Európe pestujú od 18. storočia a ešte donedávna ich bolo vidieť len v špecializovaných botanických zbierkach. Do moderných sadovníckych kompozícií vnášajú atmosféru ďalekej Ázie a sú tak neprehliadnuteľným exotickým prvkom. Zaujmú celoročne, od jari a aj v zime môžu záhradu zaatraktívniť. Pôsobivé sú totiž aj po námraze či zasnežené – ich steblá sa pod ťarchou snehu romanticky skláňajú. Najpôsobivejšie sú dobre vyvinuté niekoľko ročné trsy či porasty preto je dobré už na začiatku pevne určiť miesto výsadby a nemeniť ho. Počítať treba s tým, že bambusy tu budú rásť viacero rokov. Listy bambusov nemusia byť len zelené. Vybrané druhy upútajú aj purpurovým či červenkastým olistením, iné pútajú bielo zeleným panašovaním. Ďalšie majú zasa pútavé hnedasté, tmavozelené či takmer čierne stonky. Niektoré bambusy, napríklad trsťovník (Fargesia murielae) aj kvitnú, lenže len jedenkrát za svoj život a následne na to odumierajú. Bambusy pochádzajú z hôr, z mierneho pásma a trópov. Pre naše podmienky sú najviac vhodné bambusy z mierneho pásma, ktorým nové výhonky vyrastajú skoro na jar.

 

Ploty aj pokryv pôdy

 

Pomocou bambusov možno v záhrade vyriešiť a ozeleniť problematické kúty alebo vytvoriť vyššiu kulisu - voľne rastúci živý plot. Sú jedinečnou rastlinou na dotvorenie intímnejších zákutí, zamedzujú totiž neželaným pohľadom a spoľahlivo chránia pred vetrom aj prachom. Najlepšie na tento účel je vyberať vyššie druhy (dorastajúce do výšky 3 – 10 m) Hodia sa trsovité či stromovité bambusy. K takýmto patrí okrem trsťovníka – dorastie až do 4m, pabambus (Phyllostachys aureosulcata)- dorastá do 5m. Okrem živých plotov či kulisových porastov, všetky uvedené druhy nádherne vyniknú aj ako solitery v trávnikoch vo väčších záhradách. Takisto sú výbornou voľbou na ozelenenie úzkych záhonov. Bambusy sú atraktívne aj v spoločnosti okrasných tráv a vždyzelených drevín, najmä tých, ktoré pochádzajú z Ázie. Vybrané druhy sa dajú využiť aj na pokryv pôdy napríklad na problematických miestach pri múroch (v úzkom priestore), pod vyššími drevinami alebo pri chodníkoch. V takomto prípade sú vhodné len niektoré druhy, napríklad bambuštek ( Sasa pygmaea) alebo Pleioblastus pygmaeus – tento druh pochádza z Japonska a patrí k najmenším bambusom. Jeho výška v dospelosti je len 0,40 m. Bambusy nepatria do skaliek, vresovísk, kvetinových múrikov, trvalkových záhonov ani medzi ihličnany. Na týchto miestach nepôsobia prirodzene. Naopak zaujímavé môžu byť pri vodných prvkoch kde sa ich steblá nádherne zrkadlia vo vodnej hladine.

 

Pestovanie

 

V záhradách je najlepšie bambusy vysádzať na chránené, ideálne bezveterné slnečné, teplé stanovištia, prípadne do mierneho polotieňa. Len niektoré druhy znesú tieň (Sasa, Pleioblastus). Dôležité bude poskytnúť bambusom dostatok priestoru, na to netreba zabúdať. Je to predpoklad toho, aby sa ukázali v plnej nádhere. Ideálne pre tieto rastliny sú kypré, humózne a priepustné pôdy, naopak nevhodné sú pôdy suché a kamenisté. Tu bambusom zasychajú končeky listov. Zároveň si však treba uvedomiť, že zasychanie a opad listov je čiastočne aj prirodzeným javom. Rastlina sa takto zbavuje starých listov.

 

Kedy vysádzať

 

Najlepším obdobím na zakladanie bambusových porastov je skorá jar, pričom rastliny predpestované v črepníkoch (kontajneroch) možno vysádzať s koreňovým balom počas celého vegetačného obdobia (s výnimkou zimy). Ideálne je vysádzať aspoň 2 ročné jedince,tieto sú aj cenovo dostupnejšie. Nemá zmysel kupovať veľké niekoľkoročné trsy pretože sa nemusia sa hneď dobre uchytiť. Výsadbová jama musí byť vždy väčšia a koreňový bal pri výsadbe prevlhčený. Po výsadbe je nutné pravidelné zavlažovanie, zemina by nemala úplne vyschnúť na dlhšiu dobu. Treba ale dať pozor na premokrenie pretože to tieto rastliny neznášajú. Okrem množstva vody, teda výdatnej zálievky tieto rastliny potrebujú aj vyšší prísun živín. Na jar treba bambusy prihnojovať hnojivami s vyšším obsahom dusíka, od augusta do septembra naopak hnojivami s vyšším obsahom draslíka, čo zaručí dobré prezimovanie. Vo všeobecnosti sa odporúča počas sezóny 3-4 hnojivé dávky. Použiť sa dá medzitým na prihnojenie aj kvalitný preosiaty kompost. Napriek tomu, že väčšina u nás pestovaných druhov znesie pokles teploty aj pod -25 C (vysokohorské druhy až do -30C) je lepšie a to najmä v prvých troch rokoch po výsadbe tesné okolie rastlín na zimu zakrývať kopou lístia a rákosovou rohožou. V zime, v dňoch keď nemrzne, porast bambusov treba aj občas zalievať. Napadané listy je lepšie nechať ležať v okolí rastlín aj keď to nie je príliš estetické. Listy totiž obsahujú hodnotné látky, ktoré môžu podporiť rast aj iných rastlín v okolí. Pred zimou rastliny netreba rezať, až na jar bude nutné  odstrániť suché a zošednuté steblá. Porast nižších druhov možno na jar zrezať na asi tretinu pôvodnej výšky.

 

Obmedzenie rozrastania

 

Nevýhodou väčšiny bambusov je ich agresívny rast. Vytvárajú množstvo podzemných výhonov a pomerne rýchlo a nežiadúco prenikajúcich do okolitej výsadby. Dokážu bez väčších problémov preraziť fóliu na jazierku, rozrásť sa do chodníkov, odtlačiť kamene v skalke alebo úplne zničiť záhon letničiek či trvaliek. Dostanú sa zakrátko a to hlavne tam, kde majú vlahu až do vzdialenosti 30m, samozrejme to platí o porastoch, o ktoré sa nikto nestará. Odporúča sa preto vysádzať ich do obmedzeného priestoru. Na tento účel sa dá využiť betónová ohrada (hrúbka 5 cm a výška 70 cm), prípadne zosilnená fólia (široká 70 cm). Táto by mala ešte aspoň 5 cm vytŕčať zo zeme. Jednotlivé výhony, ktoré sa dostanú k tejto umelej hranici sa potom jednoducho odstrihnú. Expanzívne rastú najmä druhy Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys bisseti alebo Arundo donax. Naopak trsťovník rastie trsovito, teda sa do svojho okolia príliš nerozširuje.Z tohto dôvodu sa hodí aj do menších záhrad či vegetačných nádob. Pôdu v okolí vysadených vyšších bambusov možno namulčovať drvenou kôrou, riečnym štrkom, prípadne nechať zarásť brečtanom.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It