plamienokK najobľúbenejším, na jar a v lete kvitnúcim popínavým drevinám patria plamienky. V ponuke je viacero pekných druhov a množstvo zaujímavých kultivarov. Na čo nezabudnúť pri ich pestovaní? 

 

 

Plamienok (Clematis), je v čase kvitnutia skutočne nádherný, najmä ak ide o staršiu rastlinu. Zadovážiť si túto drevinu dnes nie je problém, dokonca aj v kvitnúcom stave je v ponuke záhradníctiev a hobby marketov. Plamienok sa uplatní v modernej mestskej aj vidieckej záhrade, niektoré druhy a kultivary sa dokonca dajú pestovať aj vo vegetačnej nádobe, na balkóne či terase. Ide o nenáročnú a dlhovekú drevinu.

 

Kde sa uplatní

 

Plamienok dokáže pomerne rýchlo ozeleniť a kvetmi dekorovať ploty, treláže, deliace steny a oblúky, pergoly, dekoračné stojany a pyramídy a tiež nevzhľadné kmene stromov. Uplatní sa na oporách medzi ružami a v kvetinových záhonoch. Lepšie ako po kovovej opore rastie na opore drevenej. Trendové pôdopokryvné druhy poslúžia na ozelenenie súvislých plôch a svahov. Plochy porastené plamienkom môžu byť efektnou pohľadovou clonou a zároveň deliacim prvkom. Obrovské kvety vybraných druhov sú lákadlom pre motýle, čo zvyšuje celkovú hodnotu rastliny v záhradnej tvorbe. Rozmanitosť ponuky je zárukou toho, že sa dá vybrať do záhrad s rôznymi podmienkami. Jednotlivé druhy a kultivary sa dokonca líšia dobou kvitnutia. Správnym výberom si tak možno zabezpečiť kvitnutie týchto nádherných drevín od jari do jesene.

 

Pestrý výber

 

Sortiment plamienkov sa neustále rozrastá. Kvety môžu byť rôzne veľké (až do 20cm v priemere), jednoduché alebo plné, jedno alebo viac farebné, s hladkými alebo nariasenými okrajmi kvetov. Na rastlinách sa objavuje buď veľké množstvo niekedy aj voňavých kvetov, alebo len niekoľko väčších. Najčastejšie sa u plamienkov môžeme stretnúť s kvetmi bielymi, fialovými, modrými, ružovými, bordovými, prípadne žltými. Jednotlivé druhy a kultivary sa môžu líšiť aj výškou ktorú v dospelosti dosiahnu.. Na jar kvitnúci plamienok horský (Clematis montana) je napríklad mimoriadne rýchlo rastúci, mohutne pôsobiaci, dosahujúci výšku až do 10m. Naopak, často pestovaný plamienok Jackmanov (Clematis x jackmanii) sa vyšplhá pri dobrých podmienkach len do výšky asi 2,5m. Uvedené plamienky sú z tohto dôvodu vhodné najmä na výsadbu do záhrad. Tie, ktoré dorastajú do výšky 1-1,5m sú  využiteľné na pestovanie vo vegetačných nádobách. Môže ísť o niektoré kultivary koncom jari a v lete kvitnúceho plamienka vlašského (Clematis viticella), napríklad „Venosa Violacea“.

 

Miesto výsadby

 

Už pri výsadbe tejto dreviny treba myslieť na to, že jej vrchná nadzemná časť by mala byť na slnku, prípadne v polotieni (hlavne na poludnie) a miesto odkiaľ rastlina vyrastá v tieni. Zabezpečiť to možno výsadbou husto olistených, ale kôr nižších a kompaktnejších trvaliek a krov v okolí. Ak je cieľom vysadiť ich k stene, najbohatšie kvitnú na juhozápadnej a juhovýchodnej strane. Plamienok možno vysádzať počas celého vegetačného obdobi - najviac ideálny je koniec leta. Vysádza sa vždy len s koreňovým balom. Pri výsadbe je dobré vykopať asi 40cm hlbokú aj širokú jamu, ideálne ďalej od múra či plota a rastlinu do nej vložiť šikmejšie, to značí, že koreňový krčok mal smerovať z jamy k miestu, ktoré má rastlina porastať. Rastlinu treba sadiť vždy o niečo hlbšie ako bola zasadená vo vegetačnej nádobe. Ideálnou štartovacou oporou môže byť bambusová palička, opora by rozhodne chýbať nemala už pri výsadbe. Ešte pred samotnou výsadbou je potrebné dať na dno výsadbovej jamy drenážnu vrstvu z jemnejšieho štrku (aby sa pri koreňoch nehromadila vlhkosť) a na to vrstvu preosiateho kompostu. Koreňový bal plamienka je lepšie zasypať nie bežnou záhradnou zeminou ale kvalitným záhradníckym substrátom s pridaním mletého vápenca.

 

Sezónna starostlivosť

 

Plamienok je potrebné počas sezóny pravidelne zavlažovať, ideálne je pôdu udržiavať stále mierne vlhkú, nie premáčanú. Prospešné je aj pravidelnejšie prihnojovanie kvalitným hnojivom na kvitnúce rastliny (dreviny) a to počas celého leta až do začiatku jesene. Pôda kde plamienok rastie by mala byť hlboká, stredne ťažká, humózna, ideálne mierne vápenatá. Pokiaľ ide o ďalšie činnosti, výhonky plamienka je potrebné systematicky vyväzovať k opore, aby bola plocha rastlinou rovnomerne porastená. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov potrebné nie je. Žiadna iná špeciálna starostlivosť potrebná pri tejto drevine nie je. Len na za zimu je potrebné miesta odkiaľ plamienky vyrastajú zakryť vrstvou lístia, predovšetkým v oblastiach, kde hrozia holomrazy. Nevyhnutnosťou je pravidelne kontrolovať rastliny a pri výskyte chorôb alebo škodcov zasiahnuť hneď na začiatku odporúčaným prípravkov. Odkladanie riešenia problému môže byť cestou k uhynutiu rastliny.  

 

Spôsoby rezu

 

Predpokladom toho, aby plamienok bohato kvitol je nielen vhodné miesto, ale aj správny rez. Každoročne sa nerežú napríklad plamienky kvitnúce na jar, kam patrí plamienok alpský (Clematis alpina) alebo plamienok horský (Clematis montana). Tieto sa režú len v prípade, že prekážajú, príliš sa rozrástli, alebo obmedzujú v raste inú zeleň. Odporúča sa ich  začiatkom júla zrezať  asi vo výške 50cm od zeme. Do jesene vytvoria množstvo nových výhonkov, ktoré na jar pokvitnú. Naopak plamienky kvitnúce počas leta rezať treba a rez je dôležité uskutočniť počas zimy, alebo začiatkom jari. Pri reze je nevyhnutné inak pristupovať k veľkokvetým a inak drobnokvetým druhom. Veľkokveté plamienky (napríklad plamienok Jackmanov) sa režú tak, že sa im odstránia suché a poškodené výhonky a najmä skrátia niektoré minuloročné výhonky len o asi tretinu. Týmto trikom si je možné zabezpečiť kvitnutie dva krát počas sezóny. Približne polovica kra by sa nemala rezať vôbec. Drobnokveté (napr. plamienok tangutský) sa režú radikálnejšie, všetky výhonky sa skrátia asi 20cm nad pôdou. To zabezpečí vitálnejší vzhľad krov ale predovšetkým bohaté kvitnutie.

 

{ppgallery}stories/Galerie/trelaze{/ppgallery}

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It