tarickaSlnečné lúče v jarnej záhrade prebúdzajú k životu nielen okrasné dreviny, cibuľoviny ale aj množstvo zaujímavých trvaliek. Bohato kvitnúce, pestrofarebným kobercom podobné nízke trvalky a najmä skalničky vnášajú do záhrad neopakovateľné kúzlo a nádych romantiky.

Ich prednosťou je to, že nevyžadujú špecifické pestovateľské podmienky a ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Dobre sa uplatnia v moderných aj vidieckych záhradách, v menších aj väčších. Nízke kobercové trvalky kvitnúce v jarných mesiacoch upútajú hlavne v skalkách a štrkových záhonoch, vyrastať môžu aj z medzier v dlažbe, vyniknú na okrajoch kvetinových záhonov, pri chodníkoch, schodoch a dokonca aj vo vegetačných nádobách, všade tam kde budú mať dostatok priestoru na rozrastanie. Oživia kvetinové múriky a aj balkóny či terasy.

 

Z čoho vyberať

 

Druhov s hustým a kompaktným rastom a niekedy aj zaujímavo štruktúrovanými listami je viacero. Najväčším lákadlom sú farebné, zväčša drobné a na pohľad krehké kvety. Rozkvitajú s prvými silnejšími slnečnými lúčmi, po tom, čo sa trochu oteplí. Počas kvitnutia sa v množstve kvetov strácajú dokonca aj ich listy. Kvety mnohých týchto drobnejších trvaliek aj intenzívne voňajú čo zvyšuje celkovú atraktivitu týchto rastlín. K najkrajším druhom patria floxy (Phlox subulata), ktoré ponúkajú veľké množstvo krásnych kultivarov. Kvety sú ružové, fialové, biele, alebo takmer bordové, jednofarebné aj viacfarebné, niekedy celkom maličké, inokedy väčšie. Pekné sú aj lomikamene (Saxifraga), arábky (Arabis caucasica), ružovo, fialovo a bielo kvitnúca tarička (Aubrieta deltoidea) – na obr.. Použiť možno aj zvončeky (Campanula portenschlagiana), valdštajnku (Waldsteinia ternata), či menej tradičnú dryádku (Dryas octopetala). Z vyšších druhov iberku (Iberis sempervirens) či taricu (Alyssum saxatile).

 

Krása z horských oblastí

 

Pri výbere jednotlivých druhov je potrebné vyberať najmä podľa podmienok záhrady. Kobercové kvitnúce trvalky znesú neutrálnu až mierne zásaditú pôdnu reakciu. Lepšie ako v klasickom substráte sa im darí v kamenistých pôdach. Je to aj predpoklad toho, že rastliny zostanú kompaktné. V záhrade vyžadujú priepustnú skôr suchšiu pôdu. Pri výsadbe je dobré do vyhĺbenej jamky pridať aj trochu štrku. Drobný štrk či kamienky sa potom vyplatí vysypať aj okolo vysadených rastlín. Zabezpečí to pekný kompaktný tvar týchto rastlín a obmedzí ich v prílišnom rozrastaní. Druhy ako arábka, tarica a tarička budú lepšie rásť v pôdach chudobných na živiny, preto nie je potrebné ani ich prihnojovanie. Na intenzívnejšie prihnojovanie väčšina z týchto rastlín reaguje zle.

 

Skupinky a kombinácie

 

Pri samotnej výsadbe netreba zabúdať na to, že najlepšie budú rásť samostatne, prípadne v skupinách. Jednotlivé rastliny však musia byť od seba dostatočne vzdialené, ideálne aspoň 50cm od seba. Počas kvitnutia tak môžu upútať rôzne farebne odlišné koberčeky. Vyniknú tam, kde ich bude dobre vidno a kde sa k nim dostane čo najviac slnečných lúčov. Okrem slnečných to môžu byť aj polotienisté miesta, tu však nemusia tak bohato kvitnúť. Vo vidieckych záhradách môžu vytvárať dlhé pestrofarebné vinúce sa koberce (pri použití jedného maximálne dvoch druhov), oddeľovať záhony a vypĺňať medzery, naopak v modernej záhrade môžu byť vysadené do prísnych geometrických tvarov spolu s inými nižšími trvalkami. Vždy viac vyniknú porasty v jednom farebnom tóne (fialové, fialovo modré alebo ružové) ako chaotické kombinovanie množstva rôznych farieb. Vytvoriť si pestrofarebný koberec ale nie je záležitosťou jednej sezóny. Obvykle to trvá niekoľko rokov pokiaľ sa vysadené rastliny ukážu v plnej nádhere. Každý druh má prirodzene iné rastové charakteristiky (rýchlosť rastu, spôsob rastu) a veľa záleží od podmienok daného miesta a aj starostlivosti. Kobercové trvalky sa v záhradách dobre kombinujú s nižšími kvitnúcimi cibuľovinami (botanické tulipány, modrice, krokusy) a inými najmä nižšími trvalkami, ktoré sú okrasné listom.

 

Nenáročné pestovanie

 

Pestovanie kobercových trvaliek nie je zložité. Základom úspechu je hlavne starostlivý výber stanovišťa a zálievka v prvých týždňoch po vysadení. Vysychanie vysadených rastlín nie je dobrým predpokladom úspechu. Z nevyhnutných zásahov je najdôležitejší rez. Akonáhle kobercové trvalky odkvitnú, je treba zostrihať ich na výšku 5-8 cm. Do leta tak opäť vytvoria efektné zelené vankúše, ktoré budú atraktívne aj v takejto forme a vykvitnú znova na budúcu jar. Podporí to ich vitalitu, atraktivitu a odolnosť voči chorobám a škodcom. Tvar a veľkosť trsu je možné priebežne udržiavať podľa zváženia, napríklad v oválnom tvare a to strihaním obyčajnými nožnicami. V prípade, že sú rastliny nevzhľadné, ich stred vysychá je potrebné rozdeliť ich a presadiť na nové miesto. Z jednej rastliny tak možno v tomto prípade získať viacero nových exemplárov. V prípade pestovania vo vegetačných nádobách je dôležitá aj častejšia zálievka pretože substrát vysychá rýchlejšie.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It