Čo je charakteristické pre súčasné záhrady? Aké riešenia, rastliny a materiály sú v popredí? Hovorili sme so záhradným architektom Ferdinandom Lefflerom z Atelieru Flera.

 

fleffler uvod


Tvorbe záhrad sa aktívne venujete už 20 rokov. Vydávate knihy, realizujete kurzy a propagujete iný pohľad na záhradnú tvorbu. Čo pre vás znamená záhrada?


V prvom rade opak zhonu, ktorý prežívame počas pracovných dní v mestách. Veľa času trávime v autách a v kanceláriách, prirodzene nám chýba kontakt s oblohou. Záhrada je unikátny priestor, ktorý nám dokáže vrátiť do života harmóniu, pohodu a vľúdnosť, miesto, kde môžeme byť sami sebou. Je to tiež ideálna voľba pre stretávanie sa s priateľmi. Záhrada totiž poskytuje lepšie priestorové možnosti ako samotný dom. Pobyt v nej si však treba čo najviac spríjemniť.

 

Čo nemá byť súčasťou záhrady?


Čokoľvek, čo je v rozpore s tým, čo som doteraz povedal. Ak mám byť konkrétny, nuda, klišé, umelé materiály, hluk tepelných čerpadiel, prechlórované bazény a pod. Nikto nechce mať pri dome sterilný a neútulný priestor, do ktorého sa takmer bojí vstúpiť. Záhrada má byť najmä prirodzená. Kto sa pokúša prirodzenosť potláčať, okráda sám seba.

 

Záhradná architektúra sa neustále vyvíja. To, čo bolo bežné pred pár rokmi, upadlo postupne do zabudnutia. Vnímanie záhrad a ich koncepcia sa mení. Čo je momentálne v popredí?


V posledných rokoch vnímam, podobne ako v oblasti gastronómie, silný príklon k lokálnosti a starostlivosti o miestne zdroje. Majitelia záhrad dávajú častejšie pri stavbách terás prednosť tuzemskému drevu pred exotickým. Veľakrát tiež sledujú, čo prirodzene rastie za plotom záhrady a mohlo by rásť aj u nich. Intenzívnejšie sa dbá aj na vlastnú pohodu. Neustále sa zamýšľame nad tým, čo nám v záhrade prináša radosť a hľadáme jej ďalšie využitie, ktoré by naše životy ešte viac obohatilo. Ľudia sa už nechcú v záhrade pachtiť. Objavujeme spôsoby a oceňujeme technológie, ktoré nám umožňujú si záhradu plnohodnotnejšie užiť. S takýmto smerovaním súvisia aj zmeny, menej trávnika či skaliek, skrátka trend nedbalej elegancie.

 

Aké druhy rastlín sú v súčasnosti obľúbené?


Trvalky. Častejšie môžeme vídať celé rozsiahlejšie trvalkové výsadby. To kedysi nebolo. Táto skupina rastlín je tu dokonca ešte populárnejšia než v krajinách okolo nás. Trvalky sú vyhľadávanou voľbou, paletou farieb a textúr. Dlhú dobu v našich záhradách chýbali a aj my teraz radi prezentujeme záhrady, ktoré sú ich plné. Sú zdrojom priestorovej dynamiky, či už tie pestré alebo monochromatické predstavujú obrovský trend. Ďalším, veľmi silným trendom, sú viackmenné dreviny. Momentálne sú natoľko populárne, že sú takmer nezohnateľné. Záhradníci ich nestíhajú pestovať. Veľkou výhodou týchto drevín je, že sú okamžite priestorotvorné.

 

Mnohé druhy zelene majú naopak v poslednej dobe slabšie využitie. Čo je v záhradách menej žiadané?


Rastliny, ktoré prirodzene nepatria do nášho prostredia. Starostlivosť o ne žiada toľko energie, času a peňazí, že sa od ich pestovania radšej ustupuje. Medzi takéto patria exteriérové palmy a bonsaje. Klesá aj popularita vresoviskových rastlín, ktoré vyžadujú nevyhnutnú úpravu pôdy. Väčšina z nich potrebuje k svojej prosperite stovky litrov rašeliny a aj tak sa im nemusí dobre dariť. Kedysi bolo bežné pripraviť pre tieto rastliny čo najlepšie podmienky, no takto to už nefunguje.

 

fleffler 01

 

Naznačujete, že exotické rastliny nie sú vo výsadbách dobrou voľbou. Veľa ľudí ich však obľubuje, hoci je pravda, že nepôsobia u nás prirodzene.


Do záhrad tohto regiónu nepatria žiadne exotické rastliny. Viem si ich predstaviť len v záhrade zberateľa. Realizovali sme napríklad záhradu kaktusárovi a vtedy sme hľadali spôsoby, ako jednotlivé kvetináče zapojiť do konceptu záhrady.

 

Spomenuli ste, že v exteriéri sú na ústupe aj exotické materiály, napríklad tropické drevo. Čo sa viac využíva?


Lokálne prírodné materiály, ktoré ponúkajú veľa skvelých možností. Pracujeme s nimi aj my a veľmi radi.

 

A čo betón a kompozitné materiály?


Betón môže byť, považujeme ho za prirodzený materiál. Odmietame však rôzne imitácie, napríklad betónové trámy, plastové dosky, obklady na domy z umelého kameňa a podobne. Pokiaľ ide o kompozit v zmysle ušľachtilého plastu, je to v poriadku pretože ide o priznaný plast. Nepasuje sa za niečo iné, než v skutočnosti je.

 

Jeden či rôzne typy materiálov v rámci jedného, neveľkého priestoru? Je vhodné kombinovať v záhrade niekoľko druhov materiálov?


Kombinovania rôznych materiálov sa rozhodne netreba báť. Zaujímavé sú napríklad kombinácie s klasickou tehlou. Betón, štrk či mlat sa dajú spájať s takmer čímkoľvek. Rovnako ako drevo, pre ktoré je typické to, že každý druh starne trochu inak. Drevo je veľmi prirodzené a s ničím sa nebije.

 

Tvorba novej záhrady je nepochybne dlhodobý a náročný proces, ktorý zahŕňa množstvo úkonov, rozhodnutí a niekedy aj omylov. Ako dlho trvá navrhnutie a následne realizácia záhrady?


Príprava celej štúdie trvá dva mesiace, dva mesiace trvá rozkresľovanie detailov, no a príprava položkového rozpočtu trvá ďalšie dva mesiace. Firma potom príde, urobí, odíde. Stredne veľká záhrada môže byť hotová za 2 až 3 mesiace, pokiaľ v nej nemá byť niečo zložitejšie, napríklad biotop. Je fajn, keď sa klienti (ako rodina) na diskusiu s nami, architektami, pripravia už doma. Rád by som zdôraznil, že od začiatku je potrebné komunikovať so všetkými členmi domácnosti. Mali by sme vedieť, či majú doma zvieratá, ktoré budú spolu s nimi obyvateľmi záhrady, aké majú záľuby a veľa ďalšieho. Potom dokážeme navrhnúť záhradu, v ktorej sa bude páčiť všetkým. Klienti sú preto významnou súčasťou prvej tvorivej fázy celého procesu a to platí aj o ich deťoch.

 

fleffler 02

 

Aké ďalšie informácie je treba poskytnúť na prvom stretnutí záhradnému architektovi?


V prvom rade si treba prácu vybraného architekta vopred prejsť, dozvedieť sa, v akom štýle tvorí a aké hodnoty vyznáva. Je priaznivec dokonalých trávnikov? Alebo naopak propagátor prirodzenosti. Nikto predsa nechce strácať čas s niekým, kto záhradu nevníma rovnako. Pred stretnutím si treba dôkladne napozerať celý pozemok a mať aspoň približnú predstavu, čo by mala nová záhrada spĺňať. Pomôže odpovedať si na otázky, ktoré kladiem aj vo svojej knihe. Baví ma byť na slnku? Potrebujem mať kde parkovať autá? Koľko ľudí bude záhradu využívať? A je toho ešte, samozrejme, veľmi veľa.

 

Prečo je dobré obrátiť sa pri tvorbe záhrady na záhradného architekta?


Najväčšou hodnotou záhradného architekta je to, že prichádza človek, ktorý má odstup a zároveň odborné znalosti a skúsenosti. Vie, čo v záhradách dlhodobo funguje, ako jednotlivé materiály starnú alebo ako veľmi sa rastliny rozrastú a aký efekt prinesú. Ponúkne optimálne riešenia a pokúsi sa odradiť od prvkov, ktoré by v záhrade pridávali ďalšiu prácu alebo v budúcnosti spôsobili problémy.

 

Navrhnúť a zrealizovať záhradu je jedna vec, no neskôr môže nastať problém so starostlivosťou o ňu. Nie vždy sú zo strany majiteľov nových záhrad zvolené vhodné postupy, často si ľudia do vytvorených záhrad doplnia aj iné rastliny, ktoré sa im v danom období páčia. Neohrozí to potom prvotný zámer a celkový výsledok, ktorý s realizačnou firmou odovzdávate?


To, čo si majiteľ po odovzdaní záhrady do nej pridá, už neustrážime. A ani by sme nechceli. Záhrada je živý organizmus. Náš návrh by mal byť tak silný, že občasný akcent a bláznivosť majiteľa unesie. Dobre založená záhrada zvládne aj trpaslíka a nevkusný kvetináč. V prípade rastlín je však dobré vedieť, či sa na dané miesto hodia. Najčastejšie sa s invenciou majiteľov stretávame u developerských projektov, kedy je vedľa seba sústredených niekoľko malých predzáhradok. Tie sa navrhnú tak, aby fungovali, no každá záhrada potrebuje pár rokov na to, aby zarástla a vyvinula sa ako má. To však noví majitelia bytov, samozrejme, nevedia. Pri pôvodnom návrhu neboli, a preto záhradu berú ako polotovar, ktorý musia začať meniť k svojmu obrazu.

 

Častejšie ako v minulosti vídať v záhradách rôzne doplnky a umelecké diela. Aký je postoj Slovákov k umeniu v záhrade?


Trúfam si povedať, že rovnaký ako u nás. Rád hádžem Čechov a Slovákov do jedného vreca. Postoj je čím ďalej ústretovejší, ľudia si uvedomujú, že umenie do záhrad patrí a že je to intímna záležitosť. Umenie by si však majiteľa malo nájsť. Aj my ponúkame škálu diel a umelcov a vyzývame majiteľov, aby si vybrali rukopis, ktorý je im blízky. Potom sprostredkujeme stretnutie, ideálne priamo v záhrade. Umelec potom prináša autentické riešenie pre konkrétnu záhradu.

 

Môžu byť súčasťou vysadenej záhrady aj výsadby vo vegetačných nádobách? Kedy ich zvoliť?


Určite. Sú pekné a radi ich využívame. Šikovne napríklad ozelenia terasy. Vo vstupnej časti naopak zdôraznia vstup do domu. Odporúčam však zvoliť radšej väčšiu vegetačnú nádobu, než mnoho menších. Netreba sa unáhliť, radšej treba vyberať dlhšie a nájsť nádobu, ktorá sa do daného prostredia najlepšie hodí.

 

fleffler 03

 

Prikláňate sa k tomu, aby zostali v novej záhrade zachované aj prvky z pôvodnej záhrady?


Všetky prvky, ktoré pomôžu záhrade, aby bola obytná a príjemná, vítame a radi s nimi pracujeme. Tak napríklad stromy. Ani najdrahší či urastený strom zo záhradníctva nenahradí charakter pár desiatok rokov starej jablone. Pokiaľ však konceptu obytnosti niektoré stromy a kry prekážajú, tak ich treba odstrániť. Netreba sa okrádať o možnosť využívať celú záhradu.

 

Trávnik, kvetinová lúka alebo pôdopokryvné trvalky? Čomu by ste dali prednosť?


Nedám prednosť ani jednej alternatíve. Každá má svoje prednosti aj svoje nevýhody. K trávniku nie je alternatíva. Na pôdopokryvné rastliny ani kvetinovú lúku si neľahnete. Vaše deti sa na nich nemôžu zahrať s loptou. Svojho psa po nich tiež asi nenecháte behať. Trávnik však vyžaduje kosenie a údržbu.

 

Mať alebo nemať v záhrade bazén? A ak áno, aký?


Ťažká otázka. Pokiaľ vás dostane do záhrady, určite by som sa nad možnosťou mať v záhrade takýto vodný prvok zamyslel. Dôležitejšie je skôr zvážiť, či to má byť klasický bazén alebo prirodzene pôsobiaci biotop. Poznám ľudí, ktorí si zaobstarali biotop s rastlinami a potom z neho boli nešťastní. Iným zasa nevyhovoval bazén. Toto je jedna z otázok, na ktorú môže pomôcť nájsť odpoveď práve záhradný architekt. Ja mám doma biotop, ale som si vedomý, že bazén má svoje výhody. A tak či tak, vždy skvelo poslúži obklopiť ho rastlinami.

 

Záhrady, ktoré vytvárate, sa často nesú v znamení určitých farieb. Akú dôležitosť prikladáte ich správnemu použitiu?


Farby majú zmysel a niektorí majitelia nových záhrad pre ne majú veľký zmysel. My radi počúvame na zadanie veselej záhrady, v ktorej bude farieb viac, rovnako ako na kľudnú monochromatickú jednoduchú záhradu. Záleží na klientovi. Stále však ctíme pravidlo tón v tóne a komplementárnych farieb. Všeobecne však šetríme červenou farbou, ktorá na seba strháva až príliš veľa pozornosti.

 

Koľko záhrad ste už počas svojej kariéry navrhli?


Posledných desať rokov je veľmi intenzívnych, myslím, že celkovo do 600 záhrad.

 

Ako veľká bola najväčšia a aká najmenšia záhrada, ktorú ste vytvárali? Čo je dôležité pri menších aj väčších záhradách?


Najmenšie sú terasy a balkóny, ktoré majú dvadsať až tridsať metrov štvorcových. Najväčšie sú krajinné záhrady, ktoré majú okolo 10 000 m2. Pri navrhovaní vždy zohľadňujem celé okolie, ploty sa snažím pomocou architektonických prvkov schovať. Developerské projekty na Kostarike alebo v Kanade, kde pracujeme napríklad aj s časťami džungle alebo s útesom a oceánom, sú však niečo iné.

 

fleffler 04

 

Záhrady, ktoré navrhujete, sú aj v ďalekých lokalitách. Ktoré boli pre vás najzaujímavejšie?


Zaujímavé je vždy to, čo nie je každodenné, v našom prípade to bola Kanada, Kostarika a Zanzibar.

 

S koľkými ľuďmi priemerne spolupracujete pri navrhovaní jednej záhrady?


Pri samotnom navrhovaní s dvomi až tromi ľuďmi, s projektantami. S technickým riaditeľom a seniorným a juniorným projektantom. Plus ďalšia várka odborníkov.

 

Každý, kto vám zverí požiadavku na vytvorenie záhrady očakáva na zvolenom pozemku atraktívny výsledok, oku aj duši lahodiaci priestor. No nemusí to byť vždy pravidlo a záhrada môže mať aj nevšednejšiu, uletenejšiu podobu. S akou najextrémnejšou požiadavkou ste sa pri navrhovaní záhrad doteraz stretli?


Záhrada je pre mňa vždy niečo harmonické a príjemné. Ak by sa mi však požiadavka zdala príliš uletená a nevšedná, nerobil by som ju. No skúsenosti máme rôzne. Robili sme však napríklad v záhrade pivovar, strelnicu alebo sme riešili záhradu na hausbóte.

 

Vo svete rastlín a záhrad trávite už niekoľko rokov každý deň. Vytvárate štýlové zelené oázy pri nových, ale aj starších domoch. Záhrada však nechýba ani pri vašom dome. Ako ju využívate?


To sa, samozrejme, mení v priebehu sezóny a dennej doby. Niekedy mám radšej posedenie pri ohni, inokedy sa naopak len tak prejdem záhradou a pozerám, čo kde a ako rastie. Snažím sa, aby som každú časť svojej záhrady naplno využíval a mal chuť do všetkých jej kútov vstúpiť. Keď niekam nechodím, tak sa ja aj rodina pýta, čo s tým urobiť.

 

Ktorá z rastlín, ktoré máte v záhrade, je vašou najobľúbenejšou?


Určite technické konope. Obľúbené mám tiež dve jablone. Zasadil som ich vlani a teším sa ako začnú plodiť. Rád sa o ne starám a som zvedavý, aká bude prvá úroda. Pokiaľ ide o sezónne rastliny, k mojim obľúbencom patrí bršlen. Počas jesene sa listy tohto kra nádherne rozžiaria a pútajú sýtoružovou farbou. U nás doma je to uvítací ker, máme ho vysadený hneď pri vstupe. Pestujem tiež muchovníky a deväť briez, ktoré poskytujú útočisko vtákom. Okrem toho mám rád trávy. V priebehu sezóny sa to však strieda, a to ma v záhrade baví najviac.

 

Dokážete a stíhate v záhrade relaxovať?


Dokonca veľmi rád a robievam to často. Som však typický príklad lenivého záhradníka. Radšej si rozkúrim v záhrade saunu, než aby som vyhrabával suché lístie z trvalkových záhonov.

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: archív F. Lefflera/Atelier Flera

 

Pin It