Objavujú sa už začiatkom roka a vydržia do konca zimy. Prekvapia svojou odolnosťou a hoci sú v skutočnosti malé, bývajú neprehliadnuteľné.

 

hamamel 2020 uvod

 


Hamamel je krásna a vzácna drevina, ktorá kvitne v dobe, kedy je záhrada ponorená v hlbokom spánku. Chlad jej kvety neohrozí, dokonca sa s nimi pohráva. Keď je mrazivo, jemné kvetné lupienky sa zvinú, v teplejších dňoch sa zasa opäť rozvinú. Pozorovanie tohto malého zázraku sa môže stať súčasťou zimnej prechádzky vo vašej záhrade. Navyše, kvety mnohých kultivarov charakterizuje príjemná vôňa.


Oceníte tiež to, že čím je hamamel starší, tým viac kvitne a stáva sa zaujímavejší jeho rastový tvar. Rastie elegantne, do šírky a rozložito, pričom stred kra zostáva prázdny. V dospelosti môže ker dosiahnuť výšku a šírku 3m. Pokiaľ hamamelu vyberiete vhodné miesto a vyhradíte mu dostatok priestoru, budete sa z neho tešiť veľa rokov. A to všetko bez potreby špeciálnej starostlivosti.


Zázrak v záhrade


Vysádzať mladé jedince môžete s neporušeným koreňovým balom napríklad na jar ale často už počas zimy túto drevinu nájdete v predaji. Po kúpe až do výsadby ju odložte na chránené miesto. V záhradníctvach sa dá vybrať z niekoľkých druhov a dokonca kultivarov, všetky sú dostatočne odolné voči mrazu.


Osvedčený je v našich záhradách napríklad hamamel prostredný (Hamamelis x intermedia). Je krížencom hamamelu mäkkého (Hamamelis mollis) a hamamelu japonského (Hamemalis japonica). H. prostredný sa vyznačuje veľkým množstvom zaujímavých kultivarov a lepšou prispôsobivosťou než pôvodné druhy. K skoro kvitnúcim patrí kultivar Advent, často pestovaný je aj kultivar Pallida. Vyznačuje sa žltými a voňavými okvetnými lístkami. Vysoko atraktívne sú kultivary s oranžovými alebo červenkastými kvetnými lupienkami – Diane, Ruby Glow či Jelena.

 

hamamel 2020 2

 


Umiestnenie


Hamamel najlepšie porastie na chránených slnečných miestach, s mierne kyslou a vlhkejšou pôdou. V pôde nesmie byť nadbytok vápnika, takýmto miestam je potrebné sa pri výsadbe vyhnúť. Nevhodné sú tiež príliš otvorené polohy, miesta, ktoré sa nachádzajú tesne pri plotoch alebo príliš malé záhrady.


Vyniknú ako solitéry v trávnikoch alebo v susedstve vždyzelených listnáčov a pred tmavšími ihličnanmi (kvety sú viac viditeľnejšie). Uplatnia sa na dvoroch a v átriách, pri terasách alebo vo väčších predzáhradkách, v blízkosti domov. V mladom veku túto drevinu môžete pestovať aj vo väčších črepníkoch.


Kúzelne pôsobia najmä čerstvo zasnežené konáriky s kvetmi, ktoré z diaľky pripomínajú malé chumáčiky. Pútajú, ak sú vysadené v úrovni pohľadu z obývacej izby, jedálne alebo spálne. S odkvitnutím ale  krása hamamelu nekončí, už počas najbližšej jesene sa táto drevina ukáže v nádhernom farebnom šate. Jej listy sa sfarbujú do prekrásnych farebných odtieňov.


Starostlivosť


Hamamely je lepšie nechať rásť bez prehnanej pozornosti a najmä bez rezu. Naplno sa potom ukážu ich typické rastové charakteristiky. Na rez táto drevina nereaguje najlepšie, preto je vhodnejšie sa mu vyhnúť. Neodporúčam ju zmladzovať ani tvarovať. Ak treba, odstráňte len plané výhonky, ktoré vyrastajú z bázy rastliny.


Pri pestovaní tejto krásky, ktorá k nám prišla až z Ázie, sa vyzbrojte trpezlivosťou, po vysadení totiž rastie pomalšie. Dôležité je tiež vedieť, že neznáša presádzanie. Aj preto miesto výsadby veľmi dôkladne zvážte.
Vysadenú rastlinu treba pravidelnejšie zalievať a pôdu nad koreňmi mulčovať hrubšou nástielkou z kôry ihličnanov. Občas je dobré okolo kra rozsypať aj menšie vrecko čistej rašeliny. Po odkvitnutí zasa osoží prihnojenie hnojivom s obsahom rohoviny.

 

hamamel 2020 3

 


Kombinácia s inými rastlinami


V rámci jedného priestoru môžete s hamamelmi pestovať len kyslomilné rastliny. Nie je dobré vysádzať pod túto drevinu silne rastúcu pôdopokryvnú zeleň, napríklad brečtan alebo skalník, pretože by odoberala vlahu a živiny. Miesta pod rozložitými konármi môžete vyhradiť prvým jarným cibuľovinám a hľuznatým rastlinám – snežienkam, krókusom, scilám, tavolínom, z trvaliek určite nezabudnite na rôzne druhy čemeríc (Helleborus).

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

 

Pin It