hammamel fotoPatria k najkrajším a vzácnejším okrasným krom. Chumáčiky sýto žltých alebo oranžových či červenkastých kvetov jednoducho nie je možné počas zimy, kedy dreviny kvitne, prehliadnuť. Hamamel je opadavý ker, podobný lieske, vhodný do modernej aj tradičnej záhrady.

 

Krásu krehko pôsobiacich súkvetí kvetov dlhovekého hamamelu (Hamamelis) nezničí ani silný mráz, vietor či sneh. V silnejšom mraze sa však tenké korunné kvetné lupienky tohto kríka zvinú smerom viac dovnútra kvetu. Pri slnečnom počasí sa zasa rozvinú do plnej krásy. Práve táto vlastnosť umožní hamamelom kvitnúť aj vtedy, keď by sa to iným krom z dôvodu silného mrazu nedarilo. Výhodou hamamelu (Hamamelis) je okrem pestovateľskej nenáročnosti aj pomerne dlhé obdobie kvitnutia. Kvitne pri priaznivom počasí neraz až do marca. Niektoré druhy ako napríklad hamamel mäkký (Hamamelis molis) kvitnú dokonca už na Vianoce (kultivar „Advent“), ostatné (Hamamelis intermedia a jeho rôzne kultivary) rozkvitajú postupne počas celej zimy až do začiatku jari. Kvety hamamelov často aj príjemne voňajú (najmä žltokvitnúce kultivary) a ich typická sladká vôňa sa príjemne šíri v najbližšom okolí tohto kra. Hamamely sa k nám do Európy dostali z Číny a v súčasnosti sú mimoriadne obľúbené a vysádzané. Ich zakvitnuté konáriky radi využívajú aj floristi a vďaka nim potom získavajú mnohé zimné aranžmány zaujímavejšiu tvár.

 

Výber druhov a kultivarov

 

Okrem najčastejšie pestovaných žlto kvitnúcich druhov sú atraktívne aj druhy s kvetmi červenými – Hamamelis xintermedia „Diane“ či „Ruby Glow“ alebo s kvetmi oranžovými Hamamelis x intermedia „Harry“. Zo žlto kvitnúcich druhov a kultivarov je pohľadný Hamamelis mollis kultivar „Boskoop“ s výrazne väčšími chumáčikovitými kvetmi.

 

Situovanie v záhrade

 

Najkrajšie pôsobia čerstvo zasnežené konáriky s kvetmi a staršie exempláre týchto krov. Ideálne je, ak sú vysadené v úrovni pohľadu z obývacej izby, jedálne alebo spálne aby bolo možné ich počas zimy lepšie a každodenne pozorovať. Vyniknú hlavne ako solitéry v trávnikoch (majú na jeseň pekne vyfarbené listy) alebo v susedstve vždyzelených farebne nevýrazných krov (cezmíny, vavrínovce) a pred tmavším pozadím ihličnanov či živých plotov. Hamamely možno pestovať dokonca aj vo väčších vegetačných nádobách na balkóne či terase (ideálny je h. mäkký kultivar „Westerstede“). Keďže hamamely sú pomerne drahé (pre pomalší rast a zložitejšie rozmnožovanie), v záhradách sa príliš často neobjavujú. Pravdepodobnosť že tento ker bude mať aj váš sused je však nízka a záhrada sa môže stač aj vďaka tomuto kru zaujímavejšia.

 

Pestovateľské podmienky a výsadba

 

K tomu, aby hamamel v záhrade vynikol je nevyhnutné vybrať mu správne miesto.Zohľadniť treba skutočnosť, že v dospelosti bude mať voľnejší habitus a otvorenú korunu a charakteristický rozložitý rast. Rastie síce oproti iným listnáčom pomalšie, ale zaberie okolo seba časom veľmi veľa miesta - niekedy až v okruhu 3 m. Na rez nereaguje najlepšie a okrem toho ním možno poškodiť charakteristický tvar tejto dreviny. Rezom sa nezmladzujú ani staršie a prehustené kry. Zaraďuje sa tak ku krom, ktoré netreba rezať. Priebežne však možno ostrihať zopár kvitnúcich vetvičiek do vázy čo zimných aranžmánov a tak ker presvetliť. Hamamelom vyhovuje slnko alebo mierny polotieň, priepustná a humózna mierne kyslá pôda. V tieni kvitnú menej. Ideálne je chránené miesto, viac vlhkejšia ako suchšia pôdu. Miesto výsadby je vždy potrebné starostlivo zvážiť pretože ker neznáša presádzanie. Hamamelom nevyhovuje ani blízkosť koreňov iných krov či stromov. Najlepším obdobím pre výsadbu je jeseň či jar, vždy sa vysádza len s kompaktným koreňovým balom. Po zasadení nevyžadujú tieto dreviny žiadnu špeciálnu starostlivosť, dôležitá je len pravidelná zálievka, prípadne namulčovanie pôdy v okolí kra.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: autor

.

Pin It