Bazény sú už častejšou súčasťou našich záhrad. Vyniknú v spojení s udržiavaným trávnikom a vhodne vybranou zeleňou v dekoratívnych nádobách.

 

rastlinybazen2020


Kvitnúce aj nekvitnúce rastliny, ktoré pochádzajú zo slnečného Stredomoria, vnášajú do okolia bazénov atmosféru dovolenkových destinácií. Potrebné je si ale správne vybrať. Z množstva zaujímavých rastlín, ktoré sú ešte stále v predaji sa poobzerajte napríklad po tých, ktoré poznáte z prímorských dovolenkových oblastí. Spríjemnia vám leňošenie pri bazéne, často prekvapia bohatým kvitnutím, niekedy aj bujnejším rastom.


Nekupujte však príliš veľa takýchto rastlín, stačí jedna dve. Ideálne také, o ktoré sa budete vedieť primerane postarať. Nezabudnite na to, že tieto rastliny nemôžu zostať celoročne vonku. Ak nemáte v dome vhodné miesto na ich zazimovanie boli by len sezónnou dekoráciou.


Väčšina týchto rastlín vyžaduje, aj vzhľadom na svoj pôvod, slnečné a teplejšie miesta. Niektoré tolerujú aj polotieň. Vyberte pre ne črepníky, ktoré sa budú štýlovo aj materiálovo hodiť do prostredia vašej záhrady. Ideálna je jednotnosť, odporúčam kúpiť väčšie a stabilnejšie kusy. Pri výsadbe nezabudnite dať na dno každej pestovateľskej nádoby asi 5cm vysokú drenážnu vrstvu z keramzitu a použite substrát určený na pestovanie stredomorských rastlín. Vonku môžete mať tieto rastliny každoročne od mája do septembra. Spoznajte niekoľko osvedčených tipov, ktoré sa môžu v tomto roku stať súčasťou vašej dovolenky v záhrade.

 

bazeny 5

Agapant (Agapanthus africanus)

Pochádza z južnej Afriky. Upúta dlhými, sviežozelenými, remeňovitými listami, ktoré tvoria pekný trs, no najmä bledomodrými, či bielymi súkvetiami. Pôsobivé sú hlavne staršie rastliny a vždy v dobe kvitnutia. Agapant vyžaduje intenzívnu zálievku a pravidelné prihnojovanie hnojivom pre kvitnúce letničky. Prednosťou tejto rastliny je, že netrpí chorobami ani škodcami. Nie je bežná a ak budete mať príležitosť, zaobstarajte si aspoň dve tieto rastliny.

 

bazen 1

Ďatlovník kanársky (Phoenix canariensis)

Táto obľúbená a rýchlo rastúca palma, ktorá sa často pestuje v interiéroch, môže stráviť letné obdobie vonku, ideálne priamo pri bazéne. Vynikne v peknom, vyššom črepníku. Okamžite navodí atmosféru prímorských letovísk preto na ňu nezabudnite. Bohatosť olistenia podporí výdatná zálievka (substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť), pravidelný prísun živín (aspoň 2x mesačne) a ranné rosenie listov.

 

bazeny 2Oleander (Nerium oleander)

Vďačný a bohato kvitnúci, rozkonárený ker z oblasti Stredomoria. Má užšie kožovité listy a jednoduché, či poloplné voňavé kvety bielej, ružovej, žlté alebo lososovej farby. Niekedy ho dostať kúpiť v tvare menšieho stromčeka s korunkou. Obľubuje veľa slnka, tepla, znesie aj slnečný úpal. Potrebné je výdatné zavlažovanie a pravidelné prihnojovanie hnojivom na kvitnúce letničky. Keďže ide o jedovatú rastlinu, nehodí sa k bazénom, ktoré využívajú deti.

 

kornutovka2002

Kornútovka (Zantedeschia aethiopica) 

Krásne kvitnúca a exoticky pôsobia hľuznatá rastlina, pôvodom z Afriky. Ľahko sa pestuje v nádobách, každoročne bohato kvitne a upúta aj množstvom sviežo pôsobiacich listov. Obľubuje slnečné miesto alebo polotieň, dostatok vlahy a živín. Bezproblémovo prezimuje v tmavšej pivnici.

 

kordylinka

Kordylínka (Cordyline australis)

Vďačná a vysoko reprezentatívne pôsobiaca okrasná rastlina. Púta zelenými alebo do bordova sfarbenými mečovitými listami a impozantným rastom. Je nenáročná na pestovanie, vynikne jednotlivo alebo v skupine zloženej z dvoch troch exemplárov. Prednosťou tejto rastliny, ktorá pochádza až z ďalekého Nového Zélandu, je rýchly rast. Substrát v črepníku by mal byť stále mierne vlhký, kordylínka uprednostňuje slnečné miesto, znesie aj polotieň. Bohatosť olistenia podporí prihnojovanie aspoň 2x za mesiac hnojivom na izbové rastliny, ktoré sú okrasné listom.

 

kany2020 l

Kana (Canna indica)

Ide o obľúbenú záhonovú okrasnú rastlinu, ktorá má v pôde hľuzu. Vďaka tomu prečká aj menej priaznivé obdobia. Pestovať ju bez obáv môžete aj v dostatočne priestrannej vegetačnej nádobe, vybrať si môžete dokonca aj kultivar so zaujímavými panašovanými listami. Kany krášlia listy a tiež pekne kvitnú, červenými alebo žltými kvetmi. Celkovú atraktivitu rastliny podporí aj v tomto prípade výdatná zálievka a pravidelné prihnojovanie. Z kán sa môžete tešiť každoročne, prezimovanie hľúz je veľmi jednoduché a takmer vždy úspešné.

 

brungmasia2020

Brugmansia (Brugmansia hybrida)

Táto mohutne pôsobiaca a prekrásne kvitnúca rastlina je ozdobou každej záhrady. Pri bazénoch pôsobí exkluzívne. Ak sa o ňu vhodne postaráte, každoročne vás poteší záplavou kvetov. Najčastejšie sú biele, ale aj žlté, lososové alebo ružové. Rastlina potrebuje vždy väčší a priestrannejší črepník pretože sa rýchlo rozrastaá. Počítajte s tým, že má veľmi vysoké nároky na zálievku, pričom zálievková voda by mala mať vyšší obsah vápnika. Potrebné je aj časté prihnojovanie, v slabšej koncentrácii aspoň raz za týždeň.

 

K bazénom sa hodí aj množstvo ďalších, krásne kvitnúcich alebo aj nekvitnúcich rastlín z oblasti Stredomoria. Osvedčená je aj lantana, olovník, ľuľok, mučenka, chryzantémovka, myrta, chochoľka, agáva, rôzne druhy paliem, olivovníky alebo vinič vo formáte XL a mnohé ďalšie druhy. Myslite na to, že viac ako množstvo menších rastlín vynikne pri bazénoch jeden rozrastenejší exemplár, ak ide o väčší bazén ideálne aj dva, či tri. Rastliny nikdy neumiestňujte do tesnej blízkosti vodnej hladiny, ale ani nie príliš ďaleko.

 

223068


Nezabúdajte ani na výsadby vo voľnej pôde v bezprostrednej blízkosti bazénov. Hodia sa na to napríklad rôzne druhy vyšších a stredne vysokých okrasných tráv, zaujímavé sú aj kvitnúce georgíny, z letničiek vyššie kleomy alebo krasuľky.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Kvetinovecibulky.info

Pin It