Borovica má veľa druhov a kultivarov. Príťažlivé sú tie vzrastovo nižšie alebo s korunkou na kmienku. Pravidelným tvarovaním si tieto borovice získavajú atraktívnejšiu podobu.

tvarovanieborovice


Vhodná príležitosť nastáva v máji, kedy vyrastajú nové výhonky. Sú mäkké, ohybné, svetlozelené vzpriamene rastúce a môžu mať rôznu dĺžku, závisí to od druhu, či kultivaru borovice. Samotné tvarovanie tohto ihličnanu nie je zložité a nebudete na to potrebovať ani žiadne špeciálne náradie.


Jednotlivé výhony opatrne, asi o polovicu alebo tretinu, skráťte. Nie však nožnicami – poškodili by ste jemné mladé ihlice, ale prstami. Je to síce zdĺhavá práca, ale vyplatí sa vyhradiť si pre ňu čas. Docielite tým totiž spomalenie rastu tejto dreviny, jej zahustenie, rozkonárenie a kompaktnosť. Z miesta odlomenia totiž vyrastú nové ale kratšie výhonky. Drevina napokon získa príťažlivý kompaktný tvar. Mladý výhonok však môžete odstrániť aj úplne, daným smerom potom borovica nebude rásť vôbec.


Uplatniť tento spôsob tvarovania môžete pri boroviciach, ktoré sú vysadené vo voľnej pôde alebo aj v vo vegetačných nádobách. Ideálne ak začnete už s tvarovaním mladých exemplárov. Pri tých starších to postupne začne byť nemožné, zaštipovaním by ste totiž strávili veľmi veľa času, museli by ste využiť aj rebríky a celkovo by to nebola jednoduchá práca. dk

 

Pin It