Môžu ich mať aj ružové. Takými rozkvitá pôvabný kultivar Rosea, ktorý sa v záhradách bežne nepestuje. Vytvára súvislý porast tmavších listov a každoročne bohato kvitne.

 

ruzovekonvalinky

 

Raritou medzi konvalinkami sú však aj kultivary s pruhovanými listami, napríklad kultivar Albostriata. Rozkvitá bielymi, nežne pôsobiacimi kvetmi a rozrastá sa pomalšie. Menej známe druhy alebo kultivary konvaliniek dostanete v jarnom období kúpiť v špecializovaných záhradníctvach. Ak by ste si však chceli presadiť do svojej záhrady konvalinky z lesa, nie je to dobrá voľba. Lepšie urobíte, ak si túto rastlinu kúpite v záhradníctve. Pravdepodobne pôjde o niektorý z veľkokvetých kultivarov, napríklad Grandiflora.


Konvalinky (Concallaria majalis) rozkvitajú začiatkom mája. Ponúkajú krásne kvety, ktoré intenzívne voňajú a väčšie listy tvoriace súvislý pokryv pôdy. Môžete ich preto bez obáv využiť na zazelenenie problematických miest pod stromami, vyššími krami alebo na iných tienistých, či polotienistých miestach. Najlepšie ak tejto rastline vyhradíte väčší priestor, takto najlepšie vynikne a to aj mimo doby kvitnutia.


Konvalinky sa v ideálnych podmienkach rýchlo rozširujú vďaka plazivým podzemkom. Miesto ich výsadby si preto dôkladne zvážte. Neodporúčam vysádzať ich v blízkosti skaliek, zeleninových záhonov, trávnikov alebo štrkových záhonov. Keďže sú jedovaté, nepatria ani do záhrad s menšími deťmi. Pre tie sú totiž najväčším lákadlom nie kvety, ale červené plody.


Konvalinky obľubujú polotienisté miesta, v tieni kvitnú menej. Doprajte im humóznu, na listovku bohatú a vlhkejšiu pôdu. Po zakorenení znesú aj suchšie miesta. Na pestovanie sú úplne nenáročné a sú dlhoveké. Na jeseň stačí odstrániť z plochy len zoschnuté konvalinkové listy. Rastliny sa jednoducho rozmnožujú delením, rozsádzať si ich môžete skoro na jar (v podobe pukov) alebo po odkvitnutí. dk

 

konvalinkypanasovane

Pin It