Táto liečivá rastlina je stále obľúbenejšia a poskytuje skvelé možnosti využitia aj pri príprave alebo dekorovaní jedál. Zároveň vynikne aj v kvetinových záhonoch.

 

borak2020

 

Borák lekársky (Borago officinalis) je nenáročná, jednoročná rastlina. Zaujme bohatým kvitnutím, jednotlivé kvety sú sýtomodré a intenzívne navštevované užitočným hmyzom, listy aj stonky sú jemne ochlpené. Rastlina je vysoká asi 50 cm a často vytvára bohaté trsy.


Z rastliny využijete čerstvé kvety, pridávajú sa do šalátov alebo poslúžia na ozdobenie jedál. Oceníte aj mladé listy tejto rastliny, ktoré majú po nasekaní jemne uhorkovú chuť. Takisto môžu byť súčasťou zdravých šalátov. Možností a receptov na využitie tejto rastliny je dnes už veľké množstvo.


Tesne pred kvitnutím tiež môžete pozbierať nadzemnú časť boráka, usušiť ju a neskôr využiť na prípravu liečivého čaju, ktorý má údajne upokojujúce účinky.


Borák je známy pozitívnym vplyvom na rastliny rajčín. Ak ho budete pestovať, samozrejme v dostatočnom množstve, priamo medzi rajčinami, ochránite ich a docielite chutnejšie plody. Spolu s bazalkou tak ide o rastlinu, ktorá by medzi rastlinami rajčín nemala chýbať. Borák sa hodí do vidieckych, prírodnejších alebo bylinkových záhrad, odporúčam aj jeho pestovanie v zmiešaných kvetinových záhonoch.


Semená boráku dostanete bežne kúpiť, vysejte si ich na jar do pripravenej pôdy, najlepšie do hniezd, na slnečné a teplejšie miesta. Miesta výsevov pravidelne zavlažujte.


Ak si už raz borák do záhrady vysejete, zrejme sa vám každoročne bude objavovať znova, aj bez toho, aby ste ho pravidelne vysievali. Táto liečivka sa totiž rýchlo rozmnožuje vďaka samovýsevu a tak ju môžete mať neustále k dispozícii. dk

 

Pin It