Jar je konečne tu, tentokrát je však spojená s množstvom nepríjemného diania. Ak máte záhradu, odožeňte pochmúrne myšlienky a pustite sa do jej zveľaďovania.

 

prvyjarnyden

 


Na jar mnohí nevieme čo skôr, ktorú prácu uprednostniť. Ideálne je si napísať zoznam a postupne odškrtávať. Množstvo dôležitých prác vás čaká najmä v okrasnej záhrade. Na čo sa sústrediť?


Ak ste doteraz nestíhali, máte najvyšší čas zrezať suché steblá vyšších a stredne vysokých okrasných tráv. Môžete ich nadrobno nasekať a použiť na mulčovanie, prípadne ich umiestnite do biologického odpadu. Trsy nižších tráv, hoci pôsobia preschnuto nestrihajte, pomocou rukavice ich len očistite od suchých stebiel.


Dôležité je tiež silným spätným rezom (ponecháte len asi 25cm vysokú bázu) ošetriť všetky kry kvitnúce v lete a začiatkom jesene, ktoré máte v záhrade. Radikálnejší zásah je vždy zárukou bohatého kvitnutia a posilnenia vitality. Myslite aj na rez levandule – takisto podporíte jej bohaté kvitnutie. 


Vresy, ktoré kvitli na jeseň pomocou nožníc teraz skráťte a to minimálne o polovicu. Odstránite odkvitnuté kvety a podporíte bohaté rozkonárenie týchto nízkych kríkov. Zásah zároveň podporí bohaté kvitnutie koncom leta.
Skoro na jar je priaznivý čas aj na presádzanie ruží, prípadne nižších kríkov, urobte to čo najskôr. Presadiť alebo rozdeliť na menšie časti teraz môžete aj trvalky, ideálne tie, ktoré kvitnú v lete a počas jesene. Teraz je príležitosť zmladiť napríklad staršie trsy funkií, ľalioviek, floxov, astier a ďalšich. Rozsaďte si ich na nové miesta alebo časť podarujte susedom. 

Opatrne vyčistite od suchého lístia miesta, kde vyrastajú cibuľoviny. Tulipány a narcisy budú povďačné aj na doplnkovú závlahu (je to nevyhnutné ak je suchá a teplá jar), prípadne prihnojenie. 


Dôkladne vyčistite záhony s trvalkami, odstráňte z nich zimnú ochranu a nafúkané lístie. Zlikvidujte prezimovanú burinu, pôdu v okolí trvaliek opatrne prekyprite a rastliny prihnojte (viaczložkové hnojivo alebo preosiaty kompost). Nezabudnite zlikvidovať aj zoschnuté nadzemné časti alebo uhynuté rastliny. Ak treba doplňte vhodný typ nástielky.


Vyčistite okolie živých plotov, takisto prekyprite pôdu v ich okolí, prihnojte ich a ak treba, môžete ich zmladiť alebo začať tvarovať. Dôkladne prezrite aj ostatné kry alebo stromy, odstráňte suché, poškodené alebo príliš slabé výhonky. Skorá jar je ideálna aj na výsadbu sadeníc krov a živých plotov bez koreňových balov.


Pustite sa do jarného rezu ruží, plamienkov a hortenzií, pričom pri posledných dvoch skupinách spôsob rezu uspôsobte druhu rastliny. Jednotlivé druhy plamienkov a hortenzií majú totiž často odlišné požiadavky na jarný rez.


Trávnik dôkladne vyhrabte a zbavte nečistôt. Pripravte ho týmto na niekoľko dôležitých jarných zásahov. Ak nájdete stopy po plesni snežnej, trávnik vhodným prípravkom čo najskôr ošetrite.


Stále tiež môžete zredukovať porasty brečtanu alebo paviniča na plotoch a múroch. Najlepšie je to stihnúť dovtedy, kým si v nich nevytvoria hniezda vtáky.


Ak máte jazierko, z jeho okolia odstráňte všetky suché nadzemné časti, pôdu v jeho okolí prekyprite, vyčistite vodu alebo napustite novú. Zredukujte príliš rozrastené vodné alebo pobrežné rastliny, vysaďte si nové druhy.
Po pri všetkých týchto nevyhnutných prácach samozrejme nezabudnite na plánovanie a prípravu tohtoročných plánov týkajúcich sa vysádzania. dk

Pin It