Ponúkaná je v tomto období, v tvare kra alebo stromčeka so zapestovanou korunkou. Okrem pekných listov zaujme množstvom bielych súkvetí.

 

viburnumtinus

 

Kalina vavrínolistá (Viburnum tinus) je zaujímavá svojou kompaktnosťou, hustotou olistenia a každoročným bohatým kvitnutím. Ozdobné sú už jemne ružové puky, ktoré sa tvoria od začiatku zimy. Z nich sa neskôr, po oteplení, vyvinú drobné biele kvety. Tie sú ozdobou kríka ešte aj počas marca. Listy sú vždyzelené, kožovité, mierne lesklé a príjemné na dotyk.


Atraktivitu tejto teplomilnej dreviny vždy výrazne zvýši aj črepník, v ktorom je pestovaná. Odporúčam vybrať taký, ktorý sa materiálovo, štýlovo aj farebne hodí do exteriéru vášho domu.


Pôsobivá je nielen jedna solitérna drevina ale aj skupinka niekoľkých menších pri sebe. Pri pestovaní v črepníku doprajte kaline výživný, priepustný, kyslejší a stále mierne vlhký substrát.

 

Nevýhodou tejto rastliny je jej chúlostivosť, pestovať vonku ju u nás môžete len v najnižších polohách, ideálnych v átriách a dvoroch. Aj tam bude prosperovať len na svetlých a chránených miestach. Skoro na jar ju môže poškodiť silné zimné slnko, v tomto čase by mala byť mierne zatienená.


V ideálnych podmienkach vám tento krík dorastie v nádobe do výšky 1,5 m a šírky zhruba 1m. Podľa potreby ho však môžete tvarovať rezom. Najkrajší však bude vtedy, ak ho ponecháte rásť bez zásahu.


Pred zimou rastlinu s nádobou premiestnite na svetlé a chladnejšie miesto vo vnútri domu alebo do garáže, kde za predpokladu občas zálievky spoľahlivo prezimuje. Ak by ste na to zabudli, nadzemná časť môže byť v zime poškodená mrazom, rastlina však opäť na jar vyženie nové výhonky. dk

Pin It