Previsnutý kultivar vŕby rakytovej (Salix caprea) „Pendula“ patrí k veľmi obľúbeným a často vysádzaným drevinám. Patrí medzi prvé predávané dreviny v sezóne.

 

vrbarakyta

Vŕba rakytová, s nádhernými previsnutými konármi a typickými jahňadami, nezaberie veľa miesta. Aj preto sa hodí nielen do väčších, ale aj do menších záhrad. Uplatní sa v predzáhradkách, na dvoroch a v átriách, pôsobivá je pri jazierkach, dokonca ju môžete pestovať vo väčších vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Dokonale pôsobí jej spojenie s jarnými kvitnúcimi cibuľovinami alebo trvalkami, ktoré rastú v jej okolí.


Zlatožlté jahňady zdobia túto rastlinu v marci, následne po odkvitnutí treba drevinu nakrátko ostrihať. Je to cesta, ako podporiť jej vitalitu a atraktívnejší vzhľad.


Vŕba rakytová obľubuje dostatok svetla alebo polotieň, najkrajšia je na miestach s vlhkou a výživnou pôdou. Nevýhodou tejto dreviny je to, že nebýva, ani pri dobrej starostlivosti, dlhoveká. Napriek tomu vám ale môže robiť spoločnosť a byť poslom prichádzajúcej jari počas niekoľkých rokov.


Miesto výsadby tejto dreviny si dobre zvážte. Doprajte jej viditeľné stanovište a dostatok miesta, aby sa ukázala v plnej nádhere. Vysádzajte ju tak hlboko, ako rástla v kvetináči, nie hlbšie, vždy len s neporušeným koreňovým balom. Vysadenej vŕbe poskytnite pevnú oporu a nezabudnite ju pravidelne zavlažovať. Po zakorenení to už nebude potrebné. dk

Pin It