V jarnej ponuke záhradníctiev je v posledných rokoch aj  medvedí cesnak. Vzhľadom na to, že ide o populárnu rastlinu, patrí k žiadaným. Bude sa jej dariť v záhrade?

 

medvedicesnak2020

 


Ak si medvedí cesnak v črepníku kúpite máte dve možnosti. Buď si ho presadíte do širšej nádoby a umiestnite na balkón, či terasu, alebo sa rozhodnete pre výsadbu do voľnej pôdy v záhrade.


Druhá možnosť je, samozrejme pre túto rastlinu vhodnejšia. Úspech ale nie je zaručený. Pestovanie medvedieho cesnaku (Allium ursinum) v záhrade totiž nie je jednoduché. Ak budete chcieť mať pri dome súvislý, sviežo zelený porast tejto obľúbenej rastliny, treba jej zabezpečiť miesto v chladnom tieni, s humóznou, kyprou a vlhkou pôdou.


Dariť sa tejto cibuľovine bude pod korunami stromov alebo pod krami, tam kde prirodzené zostáva lístie. Porast medvedieho cesnaku vynikne v prírodnom type záhrad, v blízkosti jazierok, potokov a pramenísk. Najmenej sa tejto byline bude dariť na slnečnom a suchšom alebo veternom mieste. Na takýchto miestach vytvorí menšie a málo aromatické listy, bude aj veľmi málo kvitnúť.


Pri pestovaní tejto rastliny sa vyzbrojte aj trpezlivosťou. Bohato olistený porast si vypestujete až po niekoľkých rokoch od výsadby. Rastlina totiž potrebuje byť zopár rokov ponechaná v pokoji, bez presádzania a iného zasahovania. Potom už budete môcť každoročne skoro na jar zbierať chutné a zdravé listy bez toho, aby tým rastlina utrpela.


Medvedí cesnak si môžete do záhrady vysadiť počas celej jari, najlepšie s kompaktným koreňovým balom, alebo si na jeseň vysaďte cibuľky. dk

Pin It