Čemerice patria k obľúbenejším trvalkám našich záhrad. Kvitnú od začiatkom zimy a ešte aj počas jarných mesiacov. Často sú však ohrozované hubovými chorobami.

 

cemerice2020

 


Najčastejšie čiernou škvrnitosťou (Coniothyrium hellebori), ktorú spoznáte podľa nepekných tmavých fľakov na listoch. Dôvodom je menej vyhovujúce stanovisko pestovania alebo málo vzdušné miesto. Niekedy rastliny ochorejú aj napriek snahe dopriať im to najlepšie a celkový pohľad na kvitnúce jedince je potom nevábny.


Riešením je aj to, že neskôr kvitnúcim druhom čemeríc odstrihnete všetky najstaršie listy, prípadne tie, na ktorých nájdete tmavé škvrny. Čemerici čiernej, ktorá kvitne ako prvá, odstrihnite len listy, na ktorých nájdete čierne škvrny. Strihajte vždy len s čistými nožnicami a jednotlivo, pri báze rastliny a tak, aby ste nepoškodili kvetné stonky alebo novo sa vyvíjajúce listy. Ideálne je staré listy odstrániť ešte predtým, než sa otvoria kvety. Po takomto zásahu pôsobí kvitnúca čemerica sviežo a príťažlivo. Zároveň zabránite šíreniu tohto ochorenia medzi iné rastliny.


Odstrihnuté listy čemeríc, najmä tie, ktoré sú napadnuté čiernou škvrnitosťou, neumiestňujte na kompost, zlikvidujte ich spálením alebo vhodeným do komunálneho odpadu.


Každej kvitnúcej čemerici nezabudnite dopriať vápnik. Postačia aj na jemno podrvené vaječné škrupiny, ktoré rozsypete v okolí rastliny. dk

Pin It