Zeleň v zimnej záhrade vyniká v tomto období svojou sviežosťou alebo aj farebnosťou. Mnohé rastliny dokonca kvitnú. Čo urobiť preto, aby boli ešte atraktívnejšie?

 

sklenik rastliny

 

Dôležité je zeleni v zimnej záhrade zabezpečiť najmä dostatok prirodzeného svetla. Vďaka tomu rastliny porastú rovnomerne, budú pekne olistené a upútajú sýto zelenou farbou. Druhy s pestrejšími listami sa stanú intenzívnejšie vyfarbené.


Dôležité je priestor zimnej záhrady v zimných dňoch pravidelne a výdatne vetrať, často sa na to zabúda. Vyberte si na to poludňajšie hodiny a dni, kedy príliš nemrzne. Pravidelným vetraním prispievate k ochrane rastlín pred mnohými chorobami a škodcami a zároveň regulujete vlhkosť vzduchu.


Potrebný je aj prísun vlahy, hoci nemusí byť tak intenzívny ako počas hlavného vegetačného obdobia. Zalievajte vždy až vtedy, čo substrát v črepníku preschne, teraz radšej často a menej. Rastliny v zimnej záhrade sú ohrozované nesprávnou zálievkou, najčastejšie dochádza k premáčaniu substrátu. Zalievajte mäkkou, ideálne odstátou dažďovou vodou izbovej teploty. Pokiaľ ide o prihnojovanie, v zimnom období stačí pridať hnojivo do zálievky raz mesačne alebo je tento úkon možné vynechať úplne. S intenzívnym prihnojovaním potom môžete začať na jar.


Zimné obdobie môžete takisto využiť aj na rez a tvarovanie rastlín v zimnej záhrade. Ideálne je vždy rešpektovať prirodzený rastový tvar daného druhu. Priebežne môžete príliš rozrastené druhy zredukovať alebo tie prestarnuté zmladiť. Nezabudnite, že čím hlbšie rastlinu ostriháte, tým silnejšie a dlhšie výhonky vyženie. Radikálnejší rez je najlepšie naplánovať si na koniec zimy.


Pestované rastliny je tiež dôležité pravidelne prezerať. Pri výskyte chorôb a škodcov zasiahnite okamžite, neodkladajte riešenie na neskôr. Uprednostnite biologickú ochranu, použitie chemických prípravkov v zimnej záhrade nie je ideálne. Preventívne však môžete medzi rastliny umiestniť žlté lepové doštičky, ktoré dokážu časť škodcov prilákať a zlikvidovať. dk

 

Pin It