Počas koncoročných sviatkov sme si mnohí na plodoch tejto rastliny, najčastejšie v sušenej podobe, pochutili. Vypestovať brusnice si môžete aj v záhrade.

 

brusnice2019

 

Brusnica (Vaccinium vitis – idea) je nízky, vždyzelený, takmer pôdopokryvný krík. Kvitne koncom jari a začiatkom leta, chutné plody dozrievajú začiatkom jesene. Rastlina bohato plodí vtedy, ak má v záhrade vytvorené ideálne podmienky. Brusnice prosperujú na slnečných miestach s vlhkou a kyslou pôdou. Prirodzene kyslá je pôda len v niektorých lokalitách a aj tu sa ešte vyplatí ju upraviť. Stačí pridať čistú rašelinu alebo ešte lepšie substrát, ktorý je určený na pestovanie kyslomilných rastlín. Pestovať brusnice v bežnej záhradnej pôde nie je možné.

 

kvetinac busta rukavice


Kvalitne zakorenené sadenice brusníc odporúčam vysádzať aj s koreňovým balom na jar (prípadne skoro na jeseň) do sponu aspoň 30 x 30 cm. Vhodné je vysadiť viac kusov, minimálne dve rastliny z jedného kultivaru. Po výsadbe je dôležitá pravidelná zálievka najlepšie dažďovou vodou – substrát nesmie na dlhšiu dobu preschnúť. Osvedčilo sa tiež vysypať do okolia vysadených rastlín jemne drvenú kôru z ihličnatých drevín vo vrstve vysokej aspoň 5cm. Nezabúdajte, že brusnice korenia plytko, preto je dôležité práve vhodnou nástielkou zabezpečiť, aby pôda presychala čo najpomalšie.


Po dobrom zakorenení sú brusnice pestovateľsky nenáročné, okrem doplnkovej vlahy najmä v letnom období, je potrebné ich aj občas prihnojiť hnojivom na kyslomilné rastliny. Občas treba kríky prestrihať, odstrániť suché a poškodené časti, netreba zabúdať, že pôda sa v okolí vysadených brusníc neokopáva pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu plytkého koreňového systému. dk/foto: Shutterstock.com 

 

 

Pin It