Zaujme celkovým vzhľadom a najmä väčšími, lesklými listami. Vybrať sa dá z niekoľkých kultivarov, tie najkrajšie majú atraktívne, žlto panašované listy.

 

aukuba2020

 

Bohato rozrastenú aukubu (Aucuba japonica) by ste našli v nejednej záhrade v Anglicku, Holandsku alebo Nemecku. U nás sa pestuje málo, hoci sa jej tu za určitých podmienok darí celkom dobre.


Aukuba je vždyzelená, stredne vysoká drevina pôvodom z Japonska. Zaujme dlhšími a širšími listami, zelenými stonkami a červenými plodmi, ktoré sa však tvoria len na samičích rastlinách. Krása tejto dreviny naplno vynikne v zimnom období, teda v čase, kedy je v záhradách menej inej zelene. Uplatní sa samostatne ako solitér, alebo v kombinácii s inými vždyzelenými drevinami a ihličnanmi.


Ideálne miesto pre aukubu poskytuje polotienisté a chránené záhradné zákutie, dvor, átrium alebo predzáhradka. Miesto by malo byť chránené pred silnejším zimným slnkom, inak dochádza k nežiadúcemu popáleniu listov. Na príliš slnečných miestach listy tejto dreviny zasa počas leta žltnú.


Pôda by mala byť mierne vlhká, skôr kyslejšia a priepustná. Väčšie a rozrastené jedince znesú aj suchšie, dokonca tolerujú znečistenejšie ovzdušie. Drevina dobre odoláva miernym mrazom, mladšie rastliny je napriek tomu vhodné pred príchodom zimy ochrániť obalením do netkanej textílie. Okrem toho je prospešné prihrnúť ku koreňom suché lístie. V zimných dňoch, kedy je slnečno a nemrzne, treba mladšie jedince občas zaliať. Platí to aj pre aukuby, ktoré sú vysadené vo vegetačných nádobách. Ak tento vždyzelený listnáč namrzne, obvykle rýchlo regeneruje. Stačí ho ostrihať, opäť vyženie z bázy nové, silné výhonky.


Vhodná doba na výsadbu tejto dreviny nastáva na jar. Vysádzajte ju len s neporušeným koreňovým balom. Po výsadbe až do zakorenenia nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. dk

 

Pin It