Táto exoticky pôsobiaca a otužilá rastlina patrí medzi menej známe okrasné kry. Vďaka plodom, ktoré pripomínajú citróny, je nápadná v zimnom období.

 

citronovnikovec2019

Citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata) pochádza z Ázie a v záhradách je zaujímavou raritou. Upúta niekoľkokrát za rok. Na jar bielymi kvetmi pred olistením, na jeseň plodmi a do žlta sfarbenými listami, v zime nápadne tŕnistými a sýto zelenými konármi.


Tento asi 2 m vysoký, opadavý ker patrí medzi jedinú citrusovú rastlinu, ktorú môžete celoročne pestovať vonku. Po dobrom zakorenení znesie pokles teploty až na -20°C, avšak len za predpokladu, že bude vysadený na chránenom mieste. Neodporúča sa túto rastlinu pestovať vo vyšších polohách, darí sa jej v nížinách a teplejších vinohradníckych oblastiach.


Plody majú najskôr zelenú, neskôr žlto sfarbenú hrboľatú šupu, sú menšie, aromatické avšak nejedlé. Odradia horkosťou, ale šťava sa dá využiť napríklad na ochutenie čaju. Ker v ideálnych podmienkach každoročne bohato plodí.
Na výstavách so záhradníckou tematikou, ale aj v špecializovaných záhradníctvách, botanických záhradách a arborétách túto drevinu bežne zoženiete. Vysadiť si ju môžete s neporušeným koreňovým balom na jar. Jesenná výsadba je menej vhodná, ker sa nemusí stihnúť do zimy zakoreniť. Miesto je potrebné vybrať dôkladne, neskoršie presadenie by rastline určite neprospelo.


Citrónovníkovec žiada slnečné miesto s kyprou, priepustnou a mierne kyslou pôdou. Drevina najkrajšie vynikne pred pozadím zo vždyzelených drevín (vavrínovec, vždyzelené kaliny, tis) alebo tmavším múrom. Uplatní sa viac v modernej mestskej záhrade pričom je vhodné vyhradiť jej viac miesta.


Vzhľadom na to, že tento ker je silne tŕnistý, nemal by sa vysádzať k chodníkom, ani tam, kde by ohrozoval. Pozor treba dať aj v záhradách, kde sa pohybujú malé deti a domáce zvieratá. Citrónovníkovec je efektnou a zároveň užitočnou drevinou. Bežne sa vzhľadom na svoje vlastnosti využíva ako podpník pri vrúbľovaní citrusov.dk

Pin It