Vanilka je vzácne a vyhľadávané korenie, spojené aj s Vianocami. Za zmienku stojí aj rastlina, z ktorej pochádza. Ide o orchideu vanilku voňavú, ktorú môžete zohnať aj u nás.

 

vanilka

 

Pestovanie vanilky voňavej nie je najjednoduchšie, ale rozhodne odporúčam sa o to aspoň pokúsiť. Ak ste zanieteným pestovateľom izboviek, zvládnete pravdepodobne aj vanilku. Pochádza z Mexika, ale mnohí si ju spájame napríklad s Madagaskarom. V byte sa jej bude výborne dariť na teplom a svetlom mieste, ale nie takom, kde dopadajú priame slnečné lúče zvonka. Potrebné je zabezpečiť jej pravidelné rosenie listov, najmä ak ju pestujete v bytoch so suchším vzduchom. Keďže ide o popínavú rastlinu, nezabudnite jej tiež dať pevnú oporu. Pestovať túto tropickú krásku môžete aj v rôznych izbových skleníkoch, vitrínach a akváriách. Dokonca je to veľmi prospešné.


Vanilka žiada dostatok vlahy, pričom na jej zálievku treba využiť vlažnejšiu a odstátu vodu. Medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát v črepníku mierne preschnúť. Dlhodobo vlhký substrát totiž vedie k rozvoju hubových chorôb. Počas vegetačného obdobia, čo je vždy v lete, vanilku môžete premiestniť na polotienisté miesto von, zároveň bude potrebné dopriať jej aj prísun živín. Osvedčilo sa využiť hnojivá, ktoré sú určené na prihnojovanie orchideí.


Typické vanilkové struky zrejme v byte nevypestujete, zato ale budete mať nevšednú a vzácnu izbovú teplotu. Pravdaže škoda by bolo nedocieliť aspoň kvitnutie, vo voľnej prírode rastlina kvitne v lete. Umelo sa to dá sa to viacerými spôsobmi, napríklad dodržiavaním období sucha a vlhka. Obvykle tiež rozkvitajú rastliny, ktoré sú bohato rozrastené. dk

Pin It