Aj počas zimných mesiacov sa môžete v záhrade potešiť pohľadom na niektoré kvitnúce rastliny s voňavými kvetmi. Patrí k nim aj vždyzelená mahónia prostredná.

 

kvitnemahonia

 

Mahónia prostredná (Mahonia x media „Winter Sun) nie je v našich záhradách veľmi častá. Má atraktívny vzhľad, uplatní sa najmä v moderných mestských výsadbách, v átriách a na dvoroch.


Nad pichľavými, ale dekoratívnymi vždyzelenými listami sa každoročne vytvoria strapce sýto žltých a voňavých kvetov. Na drevine, ktorá je v ideálnych podmienkach vysoká až 2 m, vydržia niekedy až do polovice zimy. Z kvetov sa neskôr vytvoria modro šedasté ozdobné plody.


Drevina rastie pomaly a je pestovateľsky nenáročná. Vyberte jej dobre viditeľné, chránené miesto, vždy v polotieni. Na slnečných miestach by ste ju počas zimy museli zakrývať bielou netkanou textíliou. Na pôdu nemá špecifické nároky. Najkrajšie sa rozrastá v mierne vlhkých, skôr kyslejších a výživných pôdach. Po dobrom zakorenení toleruje aj suchšiu pôdu.


Mahónia prostredná žiada dostatok miesta, keďže pichá, nehodí sa do záhrad s menšími deťmi a domácimi zvieratami. Hoci sa predáva v čase kvitnutia, čiže aj počas zimy, ideálnou dobou na výsadbu je jar. Tú drevinu odporúčam vysádzať s neporušeným koreňovým balom a potrebné bude dopriať jej dostatok vlahy počas zakoreňovania. Hneď po výsadbe sa osvedčilo nasypať okolo dreviny drvenú kôru. Počas prvej zimy je tiež vhodné sústrediť okolo miesta výsadby vyššiu vrstvu suchého lístia. Oceniteľnou prednosťou mahónie je, že nežiada každoročný rez.


Mahónia sa postupne rozrastá do šírky, každoročne bohatšie kvitne, často už na konci novembra. dk

Pin It