Aktuálne ide o módnu a viac žiadanú okrasnú trávu. V ponuke je už dokonca viacero kultivarov, niektoré sa vyznačujú prekrásnym jesenným sfarbením stebiel.

 

proso

 

Proso prútnaté (Panicum vigratum) sa v ponuke záhradníctiev objavuje viac v posledných rokoch. Ešte pred pár rokmi išlo o veľmi málo známu okrasnú rastlinu. Upúta rýchlym rastom, jemnosťou, pestovateľskou nenáročnosťou a odolnosťou. Počas jesenných mesiacov vystavuje táto tráva na obdiv nápadne sfarbené steblá, či už do žlta, žltohneda, do strieborna ( „Heavy Metal“ alebo dokonca purpurova („Shenandoah“). Ide o stredne vysokú alebo vyššiu okrasnú trávu, podľa toho ju treba v záhrade umiestňovať.


Proso je skvelou voľbou pre moderné mestské záhrady, dvory a átriá. Vynikne samostatne – potrebuje dostatok priestoru okolo seba, ale aj v kombinácii s inými, skôr nižšími okrasnými trávami a tiež so suchomilnými trvalkami – echinaceou, astrami, rozchodníkovcom a ďalšími. Zoschnuté steblá môžu byť na jar aj zaujímavým pozadím pre prvé kvitnúce cibuľoviny. Pestovanie tejto okrasnej trávy je veľmi jednoduché a preto sa hodí aj pre začiatočníkov. Nie je napádaná chorobami ani škodcami, nezvykne ani vymŕzať a nešíri sa nežiadúco do okolia.


Ideálnym obdobím na výsadbu, vzdušne pôsobiaceho, prosa prútnatého je jar alebo skorá jeseň. Skoro na jar si tiež túto trávu môžete jednoducho rozmnožiť aj delením trsov.


Po výsadbe je potrebné rastliny zalievať aby sa čo najrýchlejšie zakorenili, neskôr znesú aj sucho. Proso obľubuje slnečné miesta s priepustnou, nie príliš výživnou pôdou. Okrem občasného zmladenia príliš rozrastených trsov je vhodné vždy pred zimou suché steblá pevne zviazať. Ostrihať ich bude najlepšie až skoro na jar, tesne predtým, než začnú pučať nové výhonky. dk

Pin It