Z kvitnúcich chryzantém v črepníkoch sa v tomto roku môžeme tešiť vďaka priaznivejšiemu počasiu dlhšie. Čo urobiť preto, aby rastliny pôsobili naďalej príťažlivo?

 

chryzy2019

 

Kvitnúce chryzantémy v črepníkoch zdobia záhrady, dvory, balkóny, terasy alebo átriá počas mnohých jesenných dní, často až do začiatku adventného obdobia. Vynikajú svojou farebnosťou, kompaktnosťou a najmä obdivuhodnou trvácnosťou.

 

Ak sa chcete s krásy rozkvitnutých chryzantém tešiť čo najdlhšie, doprajte im najmä dostatok vlahy. Substrát v črepníku nesmie nikdy úplne vyschnúť. Dlhšie preschnutie substrátu sa prejaví vädnutím a tiež postupným žltnutím drobných lístkov. Rastlina tým stráca zo svojej estetickej hodnoty. Pravidelnú zálievku doprajte najmä jedincom v menších črepníkoch, substrát v nich totiž vysychá rýchlejšie. Nezabudnite na odtok prebytočnej zálievkovej vody, príliš vlhký substrát môže spôsobiť hnilobu koreňov.


Počas posledných novembrových dní môže ešte stále kvitnúce chryzantémy v črepníkoch ohroziť a polámať aj silnejší vietor. Preto ich teraz sústreďte na viac chránené miesta alebo vložte do pevnejších a stabilnejších obalových črepníkov. Ak si chcete krásu chryzantémových kvetov uchovať aj počas mrazivejších dní, pred avizovaným poklesom teploty rastliny zakryte bielou netkanou textíliou.


Po odkvitnutí odstráňte chryzantémam zvyšky kvetov a umiestnite ich do svetlej a chladnej miestnosti. Počas zimy ich občas zalejte, priebežne ich očisťujte od suchých listov a stoniek. Na jar môžete prezimované jedince úplne ostrihať a presadiť či už do voľnej pôdy alebo do väčších črepníkov. dk

Pin It