Možno ste sa s niektorým druhom ostrice už stretli. Napríklad s tým na obrázku. Pravdepodobne ste ale boli presvedčení o tom, že rastlina je suchá. Nebolo to tak...

 

ostrice2019

 

Ostrice patria k v poslednej dobe k vyhľadávanejším trávam. Ponuka je rozmanitá a aj možnosti využitia týchto nádherných okrasných rastlín najmä v moderných výsadbách sú obrovské. Pestovať ich môžete nielen priamo v pôde – na okraji záhonov, v súvislých plošných výsadbách, pri chodníkoch, ale aj vo vegetačných nádobách, či už samostatne alebo v zaujímavých kombináciách. Vždy viac upúta, ak je spolu vysadených viacero kusov z jedného druhu.

Najkrajšie druhy pochádzajú z Nového Zelándu, pestovať však môžete aj pôvodné domáce druhy, ktoré rýchlo rastú.


Ostrice vytvárajú v ideálnych podmienkach bohaté trsy, často zaujmú svojou výraznou farebnosťou. Steblá môžu byť zelenkasté, ale aj hnedé , žltozelené, žltobiele alebo takmer oranžové. Kvety týchto tráv sú nenápadné a nie sú tým, prečo sa tieto rastliny pestujú.


Ostriciam sa bude výborne dariť na polotienistom až tienistom mieste, vždy s mierne vlhkou pôdou. Po kvalitnom zakorenení znesú ostrice aj sucho. Druhy s farebne výraznými steblami majú výraznejšiu farebnosť na slnečných miestach avšak za predpokladu, že pôda nebude na dlhšiu dobu vysychať.


Ide o nenáročné a dlhoveké rastliny, ktoré nebudú vyžadovať veľa vašej pozornosti. Odporúčam vysádzať ich na jar alebo skoro na jeseň aby sa stihli do zimy dobre zakoreniť. Na jar tiež môžete príliš rozrastené trsy ostríc rozdeliť a rozsadiť na nové miesta.


Prednosťou ostríc je aj to, že väčšina z nich nežiada pravidelný rez. Skoro na jar len stačí jednotlivé trsy očistiť od suchých stebiel, potrebné bude použiť rukavicu. Po tejto očiste môžete rastliny prihnojiť kvalitným preosiatym kompostom alebo vhodným viaczložkovým hnojivom. dk

 

Pin It