Ak tymián pestujete v črepníkoch, bude lepšie premiestniť ho pred zimou na svetlé a chladnejšie miesto v interiéri. Rastliny vysadené vo voľnej pôde prezimujú vonku.

 

tymian2019

 

Medzi jednotlivé rastliny tymiánu na záhone, bude vhodné neskôr na jeseň nasypať suché lístie, pomáha aj zakrytie čečinou. Takto tymián spoľahlivo prezimuje. Kým je ale slnečno a teplejšie, môžete sa naďalej z tejto príjemne aromatickej bylinky tešiť.


Hoci ideálnou dobou na zber vňate je obdobie tesne pred kvitnutím, podľa potreby si môžete aj teraz vňať zberať – ideálne končeky výhonkov a využívať ju pri varení a dochucovaní jedál. Nezabudnite, že čerstvá vňať má pikantnejšiu chuť ako sušená. Čerstvú tymiánovú vňať môžete uchovávať krátkodobo aj v chladničke.


Tymián má v domácnosti všestranné využitie a to nielen v kuchyni. Už v minulosti sa vedelo, aký blahodarný účinok má tymiánový kúpeľ alebo masáž s tymiánovým olejom. Vyplatí sa vyskúšať. Oceniteľné je aj to, že tymiánová voňa pomáha odpudzovať dotieravý hmyz v letných mesiacoch. Preto je rozhodne dobré mať túto bylinku po ruke.

Tymián je nielen užitočný ale aj pohľadný – vytvára čiastočne poliehavé vždyzelené a najviac 40 cm vysoké kríky, ktoré aj pekne kvitnú. Dariť sa mu bude na slnečnom a teplejšom mieste s priepustnou pôdou. Vyniká svojou kompaktnosťou a tiež tým, že láka užitočný hmyz. Chýbať by preto nemal v žiadnej prírodnej alebo ekologicky zameranej záhrade. dk

Pin It