Petúnky zdobia počas leta nejedno okno alebo balkón. Nie vždy však vydržia v plnej nádhere až do konca sezóny. Rastliny sa neraz nepekne vyťahujú, často im zasychajú aj listy.

 

petunky2019

 

Príčinou môže byť už nevhodný pestovateľský substrát. Na pestovanie petúnií je totiž určený špeciálny substrát s hodnotou pH od 6-6,5 a dostatočnou zásobou vápnika aj horčíka. Ak sú tieto letničky vysadené v nevhodnom substráte, žltnú im listy, trpia chlorózou. Napraviť to môže aplikácia hnojiva s obsahom chelátov železa. Poslúži aj špeciálne hnojivo určené na prihnojovanie petúnií a surfínií. Tie bežne dostanete kúpiť.


Rastlinám doprajte v lete dostatok vody, ale dajte pozor na premokrenie substrátu. To neznášajú a často vädnú a odumierajú. Ublížiť petúniám môže aj to, ak sú vystavené vetru alebo dlhšie trvajúcemu dažďu. Nezabúdajte, že medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Ku koreňom sa tak dostane dostatok kyslíka.


Veľmi dôležitý je aj pravidelný prísun živín, ideálne vo forme zálievky, počas sezóny raz týždenne. V slabšej koncentrácii dokonca môžete hnojivo pridávať do každej zálievky. Inou možnosťou je pridať pri výsadbe do substrátu hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Odmenou za prihnojovanie je záplava nádherných kvetov.


Vznik nových kvetov a ich väčšie množstvo docielite aj tým, že budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety petúnií. Hoci je to prácne, snaha sa vypláca. Odporúčam tiež priebežne zastrihnúť príliš dlhé, povytiahnuté výhonky, ktoré rastlinu skôr špatia. Takto ošetrená petúnia sa rozkonári, bude bohatšie olistená a to takisto prispeje k jej atraktivite. Určite sa tohto zásahu neobávajte, rastlina sa opäť rýchlo ukáže v plnej nádhere, navyše bude pôsobiť sviežejšie.


Pravidelne tiež prehliadajte porasty petúniek, pri spozorovaní problému sa usilujte čo najskôr zasiahnuť. Vďaka tomu si rastliny uchováte a budete sa z nich tešiť až do jesene. dk

Pin It