Flox metlinatý patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným trvalkám. Pýši sa množstvom krásnych kultivarov a vyniká kvitnutím počas celého leta.

 

floxy2019

 

Ideálnym miestom pre flox metlinatý (Phlox paniculata) je zmiešaný kvetinový záhon na vidieku alebo v meste. Vzhľadom na to, že ide o stredne vysokú až vyššiu trvalku, odporúčam situovať ho do strednej alebo zadnej časti záhona. Pri ideálnych podmienkach dorastá do výšky až 120 cm, niekedy aj viac. Vhodné je vyhradiť tejto trvalke dostatok miesta, bohato rozrastený trs bude ozdobou záhrady.


Flox púta sýto sfarbenými súkvetiami. Môžu byť ružové, biele, fialové, cyklámenové, jedno aj viac farebné, napríklad s výrazným očkom. Samotné kvety dokonca môžu byť rôzne veľké, trendové sú drobnokveté kultivary. Príznačné pre floxy je, že ich kvety príjemne voňajú, vnímať to naplno môžete napríklad počas večerných hodín. Okrem súkvetí môžu niektoré kultivary floxov upútať aj panašovanými listami.


Flox metlinatý obľubuje výživnú záhradnú pôdu, ideálne mierne vlhkú, nie presychajúcu. Rastlina lepšie rastie a bohatšie kvitne v mierne kyslých až neutrálnych pôdach, na slnečnom alebo polotienistom mieste.
Ak sa budete chcieť popýšiť ukážkovými rastlinami, potrebné bude zabezpečiť im najmä dostatok vlahy. Rastlina má plytký koreňový systém a na nedostatok vlahy rýchlo reaguje vädnutím a zasychaním listov. Zavlažovať odporúčam ráno, priamo ku koreňom. Zálievková voda by sa však nemala dostávať na listy, rastlinu by potom ohrozovali hubové choroby – listová škvrnitosť a múčnatka. Ak sa tieto problémy vyskytnú, zasiahnite hneď na začiatku vhodným prípravkom.


Počas leta floxy prihnojujte kvalitným viaczložkovým hnojivom na trvalky, v prípade potreby podoprite ťažšie súkvetia, aby neprišlo k ich zlomeniu. Záhon pravidelne zbavujte burín.
Ak si budete chcieť floxy rozmnožiť, urobte tak skoro na jar alebo počas jesene. Nové rastliny získate delením starších trsov. Nové rastliny zo záhradníctva môžete s kompaktným koreňovým balom vysádzať aj počas leta. dk

Pin It