Na záhradných veľtrhoch, v záhradníctvach a na trhoviskách s priesadami ste sa možno s touto rastlinou stretli. Oplatí sa zadovážiť si ju, dariť sa jej bude vo väčšom črepníku.

 

citronova trava

 

Citrónová tráva alebo vôňovec citrónový (Cymbopogon citratus) môže byť počas leta netradičnou ozdobou balkóna, terasy alebo bylinkového záhona. Zároveň aj účinným prírodným repelentom. Naše zimy však táto rastlina neprežije, preto je potrebné preniesť ju včas na jeseň do zimnej záhrady alebo svetlej a chladnej verandy.


Zohnať priesady tejto rastliny nie je v posledných rokoch ani u nás zložité. V ponuke sú hlavne koncom jari a začiatkom leta. Vypestovať si túto rastlinu môžete aj zo semien, ktoré takisto dostanete kúpiť. Tie však treba vysiať ešte v zime, do hrantíkov na okennom parapete v teplejšej a svetlej miestnosti. Istejšie je zohnať si priesady.


Vôňovec citrónový prosperuje vonku na slnečnom a teplejšom mieste. Hoci je to možné, neodporúčam ju vysádzať priamo na záhon. Vhodnejší bude črepník. Substrát v ktorom rastie musí byť neustále mierne vlhký, nie však premáčaný. Rastlina rastie rýchlo a nie je potrebné ju prihnojovať.


Z dostatočnej mohutnej rastliny môžete postupne odrezávať, najlepšie tesne nad substrátom, jednotlivé steblá. Tie po zbere dôkladne umyte a nakrájajte. V čerstvom stave ich využijete na dochutenie čajov, letných limonád, šalátov a jedál ázijskej kuchyne. Steblá citrónovej trávy môžete aj sušiť. dk

Pin It