V období kvitnutia je táto drevina neprehliadnuteľná. Pochádza z oblasti Stredomoria a v posledných rokoch sa stále viac udomácňuje aj v našich záhradách.

 

judasovec2019

 


V ponuke je viacero druhov judášovcov (Cercis). Konkrétne judášovec čínsky (Cercis chinensis), ktorý kvitne najkrajšie, judášovec strukový (Cercis siliquastrum) alebo judášovec kanadský (Cercis canadensis).


To, čím táto drevina púta najviac sú drobné kvety. Tie vyrastajú priamo z kmeňa alebo na starších konároch. Môžu byť ružové alebo biele a každoročne sa objavujú vo veľkom množstve ešte pred olistením. Na jeseň sú pútavejšie aj do zlatožlta vyfarbené listy.


Judášovec obľubuje v záhradách slnečné a teplejšie miesta, vždy s priepustnou pôdou, ktorý sa vyznačuje vyšším obsahom vápnika. Nedarí sa mu v zamokrených ani kyslejších pôdach. Neodporúčam judášovec vysádzať ani do polotieňa, kvitne tu veľmi slabo. Potrebné je samozrejme vyhradiť mu dostatok miesta aby sa ukázal v plnej nádhere.


Najlepšou dobou na výsadbu je jar, do zimy sa judášovec musí dobre zakoreniť. Po vysadení je potrebné ker pravidelne zavlažovať, pôda nesmie na dlhšiu dobu preschnúť. Pred prvou zimou je tiež potrebné mladý ker zakryť netkanou textíliou a do okolia koreňov nahrnúť hrubšiu vrstvu lístia. Zakorenené jedince už mrazu odolávajú celkom dobre.


Pestovanie judášovca nie je zložité a ide o dlhovekú okrasnú rastlinu. Nevyžaduje žiadne špecifické pestovateľské zásahy ani pravidelný rez. Občas treba staršie kry presvetliť, v rámci toho odstráňte suché, poškodené alebo navzájom sa križujúce konáre.
Judášovec je ako stvorený pre moderné mestské záhrady. dk

 

Pin It