Nepatria k častej súčasti našich záhrad, v špecializovaných záhradníctvach a na výstavách skalničiek sa ale dajú kúpiť. Prvá rastlina neraz spúšťa zberateľskú vášeň.

 

aurikuly2019

Zanietení pestovatelia a zberatelia vystavujú najkrajšie úlovky aurikul na rôznych záhradných festivaloch a na prestížnych svetových záhradníckych výstavách. Mnohé sú skutočnými unikátmi a v záhradách svojich majiteľov majú v dobe kvitnutia vyhradené reprezentatívne miesta. Vidieť ich možno, najmä v čase kvitnutia, usporiadané napríklad aj na drevených policiach.


Aurikuly alebo botanicky hybridné prvosienky sú výsledkom intenzívnej snahy šľachtiteľov. V ponuke je už dnes ohromné množstvo rozmanitých kultivarov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým farbou kvetov. Tie môžu byť jedno alebo viacfarebné, rozkvitajúce od marca do mája. Kvety sú väčšie, ploché, najčastejšie jednoduché alebo aj plné, neraz akoby posypané jemným popraškom. Mnohé dokonca príjemne voňajú.
Aurikuly sú nápadné aj svojimi listami, ktoré sa od listov bežných prvosienok viditeľne odlišujú. Tvoria prízemnú ružicu, sú tuhé, vždyzelené s jemnou voskovou vrstvou. Tá ich chráni pred silnými slnečnými lúčmi.


Rastliny najlepšie prosperujú v štýlových hlinených črepníkoch ale aj v skalkách, kvetinových múrikoch, na okraji kvetinových záhonov a pri jazierkach. Pestovať ich môžete aj na balkónoch a terasách. Ak sa rozhodnete pre ich pestovanie vo voľnej pôde, musíte počítať s tým, že budú mohutnejšie. Na jednom mieste, ak majú vhodné podmienky, vydržia veľmi dlho a nie je treba ich presádzať alebo redukovať. Sústrediť si ich môžete do menších a stredne veľkých skupiniek, takto viac vyniknú v období kvitnutia.


Aurikuly žiadajú slnečné alebo aj poliotienisté miesto s mierne vlhkou, výživnou a na vápnik bohatšou pôdou. Nebude sa im dariť v príliš suchých pôdach ani nepriepustných. Predovšetkým na jar je treba týmto rastlinám dodávať dostatok vlahy, inak budú zakrpatenejšie a slabšie zakvitnú. Jarné mesiace sú zároveň ideálne aj na výsadbu týchto málo docenených trvaliek. dk

Pin It