Ak ste nestihli na jeseň, aj teraz si ešte môžete na pripravený záhon vysiať niektoré letničky, ktoré v lete rozkvitnú množstvom pôvabných kvetov.

 

priamyvysvev2019

Nezabudnite na jednoročný mak, slncovku, černušku, nechtík, ostrôžku alebo klarkiu. Vidiecku aj modernú mestskú záhradu môžu svojimi kvetmi príjemne ozvláštniť.


Najlepšie, ak budete mať z jednotlivých vami vybraných druhov väčšie množstvo jedincov, nie kde tu jednu rastlinku. Najkrajšie totiž tieto letničky vyniknú vtedy, ak ich spolu bude na jednom mieste veľa.


Väčšina z vymenovaných druhov upúta počas celého leta farebne výrazne kvetmi, tie sa objavujú postupne a vo väčších množstvách. Okrem toho, že krášlia, lákajú aj užitočný hmyz. Ide o pestovateľsky nenáročné letničky, ktoré tam, kde si ich vysejete aj rozkvitnú. Neznášajú totiž presádzanie. Ich priesady v záhradníctvách preto nekúpite.


Najlepšie bude, ak si vyhradíte v okrasnej časti záhrady menší záhon, v rámci neho môžete pestovať rôzne druhy týchto letničiek. Množstvo často krehko a mimoriadne pôvabne pôsobiacich kvetov docielite len vtedy, ak osivo týchto letničiek vysejete na slnečný záhon.


Osivá týchto letničiek bežne dostanete kúpiť. Pred výsevom nezabudnite dôkladne pripraviť pôdu. Mala by byť hlbšie skyprená, s drobno hrudkovitou štruktúrou a mierne vlhká. Záhon by mal byť vyrovnaný. Osivo týchto letničiek je rôzne veľké. Menšie osivo (mak) vysejte rovnomerným rozhodením na povrch pôdy a pritlačte ho doskou, väčšie do riadkov alebo hniezd, nie príliš hlboko. Výsev si naplánujte tesne pred obdobím avizovaných zrážok. Pôda na mieste výsevu musí byť stále mierne vlhká, inak letničky nevyklíčia. Prihnojovanie nie je potrebné, najdôležitejší bude pravidelný a primeraný prísun vlahy, najmä počas teplejších a suchších dní. dk

 

Pin It