Vistéria patrí k atraktívnym popínavým drevinám. Ak je vysadená na vhodnom mieste a každoročne je správne ošetrovaná, odmení sa vám bohatým kvitnutím.

 

visterka


V tomto období, kedy je vistéria bez listov, treba odstraňovať všetky výhonky vyrastajúce z dolnej časti (bázy) dreviny. Zbytočne by zahusťovali a drevina by strácala formu. Mimoriadne dôležitý je však aj každoročný rez dlhých jednoročných (minuloročných výhonkov). Rez na každom najmladšom výhonku urobte nad asi 4- 5 pukom od staršieho výhonu. Použite ostré nožnice, zostávajú po nich hladké a rýchlo a hojace rany.


Nezabúdajte ani na letný rez vistérie, po odkvitnutí. Nové výhonky skráťte o tretinu a tento úkon je dobré ešte raz koncom leta zopakovať. Týmito pomerne jednoduchými úkonmi si zabezpečíte množstvo kvetov. Rez je samozrejme potrebné realizovať každoročne a aj vďaka nemu bude pôsobiť vistéria atraktívnejšie.


Zároveň môžete teraz, pred začiatkom vegetačného obdobia, odstrániť všetky poškodené, suché alebo nevhodné (križujúce) výhonky na konárový krúžok. Ak je to potrebné, príliš rozrastenú vistériu zredukujte, v bezlistom stave je prehľadnejšia a po práci vám nezostane až tak veľa odpadu. Silné výhony vistérie precízne odstráňte aj z okolia odkvapových rúr, strešnej krytiny a rôznych povalových okien. Nezabudnite, že vistéria dokáže zakrátko zlikvidovať aj slabšie ploty a zle ukotvené pergoly. Preto dobre zvážte kde všade jej umožníte rásť. dk

Pin It