Pavinič patrí k často vysádzaným popínavým drevinám. Ak nie je priebežne strihaný a ošetrovaný, rozrastie sa až príliš. Ako si s ním potom poradiť?

 

rez plotyy

 

Prestarnuté porasty paviniča sa neošetrujú jednoducho, ale je to potrebné. Ide o prácnu a zdĺhavú činnosť, po ktorej, ak ju vykonávate vo vegetačnom období, zostane aj množstvo rastlinného odpadu. Vhodnejšie je preto pustiť sa do likvidácie alebo zredukovania porastov paviniča v zime alebo v predjarnom období. Jednotlivé konáriky sú odhalené, pracuje sa s nimi oveľa jednoduchšie a po práci nezostane ani tak veľa odpadu. Porast je prehľadnejší, možno dokonca zistíte kam až sa pavinič dostal.

V tomto období sa budete môcť lepšie rozhodnúť, ktoré výhonky ponecháte a ktoré odstránite úplne. Určite sa neobávajte ani radikálnejšieho riešenia, všetky výhonky, aj tie veľmi staré, môžete skrátiť niekoľko centimetrov nad pôdou. Na jar rastlina opäť vyženie nové dlhé šľahúne a tie vám zakrátko zarastú plot. Občas dokonca rastline takéto radikálne zmladenie prospeje, bude pôsobiť sviežo a vitálnejšie.


Ak sa rozhodnete pavinič zlikvidovať úplne, teraz jednoduchšie nájdete miesta, odkiaľ vyrastá, vyplatí sa zlikvidovať ho aj s koreňmi.dk

Pin It