Máloktoré okrasné trávy vystavujú počas zimy na obdiv svoje sviežo pôsobiace listy. Patrí k nim aj ostrica ošimenská (Carex oshimensis „Evergold“).

 

carex zima

Krásne žltozelené, len asi 0,6 cm široké listy tohto druhu, ktorý pochádza z Japonska, si uchovávajú svoju sviežosť aj napriek mrazivému počasiu alebo snehu. Rastliny sú nápadné a neprehliadnuteľné, takmer žiaria. Vyniknú nielen na záhonoch ale aj v nádobách, pričom ponad okraje ich úzke a až 35 cm dlhé, trváce listy efektne prevísajú. Inak sú trsy dospelých rastlín vysoké len asi 30 cm. Rastlina na jar aj rozkvitá, kvety ale nie sú príťažlivé.


Ostrice patria k nenáročným okrasným rastlinám. Tomuto druhu vyhovuje svieža, vlhkejšia a humózna pôda. Môže byť aj mierne kyslá, rastliny sú bohatšie olistené. Ostriciam viac prospeje polotieň a tieň – krásne sa tu rozrastú.


Listy nie je potrebné strihať, len je vhodné trsy na jar očistiť od starých a suchých listov.

 

carex vresy


Vysadiť si tento druh môžete do skupín, napríklad tam, kde rastú rododendrony a azalky, zakrpatené ihličnany, s nižšími papraďorastami a pôdopokryvnými trvalkami. Ideálnou dobou na výsadbu je jar, vždy sa samozrejme vyplatí vysadiť viac kusov, v dostatočných rozostupoch od seba. Výsledný efekt je potom zaujímavejší. dk

Pin It