Pokiaľ si zo záhrady pozberáte prvú tohtoročnú zeleninu, ubehne ešte veľa času. Počas zimného obdobia však môžete hodnotné vitamíny získať aj z klíčkov.

nakličovanie

 

V ponuke predajní s domácimi a kuchynskými potrebami nájdete dnes už bežne aj rôzne misky určené na nakličovanie semien rastlín. Sú praktické, dizajnovo zaujímavé a jednoducho sa čistia. Zdravé a chrumkavé klíčky v nich vypestujete jednoducho a rýchlo. Nepotrebujete k tomu špeciálne znalosti ani veľa miesta. Zaobstarať si však musíte okrem tejto misky aj osivo, ktoré je určené na nakličovanie. Vyznačuje sa tým, že nie je chemicky morené. Tento údaj nájdete na obale. Okrem žeruchy dostanete kúpiť aj rukolu alebo senovku. Obe sa vyplatí vyskúšať.


Semená stačí dôkladne navlhčiť vodu a porozkladať, približne rovnomerne, na sitko v nakličovacej miske s vodou. Misku následne umeistnite na svetlé a teplejšie miesto, napríklad na kuchynskom okennom parapete, tak, aby neprekážala. Nezabudnite, že semená musia byť neustále vo vlhku, podporí to ich rovnomerné klíčenie. Vyklíčené rastliny môžete zberať po asi 4-6 dňoch od výsevu, pred použitím ich nezabudnite dôkladne opláchnuť. Celý proces samozrejme môžete až do jarných dní neustále opakovať. dk

Pin It