Rododendrony patria k najkrajších kvitnúcim krom, vďaka vždyzeleným listom pútajú aj v zime. Počas mrazivých dní sa však ich listy menia.

rododendron zima

 

Kožovité listy sa nápadne zužujú, závisí od toho, aká nízka je práve teplota. Čím je mrazivejšie, tým sú listy zvinutejšie. Nejde však o žiaden veľký problém, ktorý by túto drevinu ohrozoval, skôr o prirodzenú reakciu na chlad.

Rododendron so zvinutými listami, najmä ak ide o starší a bohato rozkonárený exemplár, pôsobí celkom zaujímavo a hlavne, ak je situovaný medzi inými zaujímavými drevinami. Nezabudnite tento trik prírody ukázať aj svojim deťom. 

Tým, že rododendron zvinie v mrazivých obdobiach listy, sa zároveň chráni pred vyschnutím, listy nevyparujú až tak veľa vody. Počas slnečných dní totiž vždyzelené rastliny potrebujú viac vlahy a tú zo zamrznutej pôdy získavajú zložito. Aj preto je potrebné novo vysadené vždyzelené listnáče, na záhonoch aj v nádobách, zalievať a to vždy v dňoch, kedy je slnečno a práve nemrzne. Staršie a dobre zakorenené jedince sú voči nízkej teplote odolnejšie. dk

Pin It