V januári a februári už tradične v kvetinárstvach nájdete rozkvitnuté narýchlené prvosienky. Skutočnou ozdobou budú len vedy, ak sa o ne vhodne postaráte.

 

prvosienky 2019

Prvosienka bezbyľová (Primula vulgaris) môže byť celkom peknou ozdobou interiéru, ale len na kratší čas. Do bytu vnesie jarnú náladu, hoci pravá jar je ešte ďaleko. Táto drobná rastlinka je plná energie a jej pestovanie je tak jednoduché, že to zvládnu aj vaše deti.


Počas mrazivých dní bude najlepšie pestovať túto inak typicky záhradnú trvalku dnu, na svetlom ale vždy skôr chladnejšom mieste. V príliš prekúrených miestnostiach so suchším vzduchom rastliny trpia, živoria a často hynú. V chladnejšom priestore – na chodbe, verande, schodišti alebo v zimnej záhrade naopak viditeľne prosperujú.


Ak pominú silnejšie mrazy, rastliny môžete premiestniť von, na chránené a slnečné miesto, tak aby boli chránené pred prípadným dažďom. Môže to byť balkón, terasa, dvor alebo aj átriu. Ak aj odrazu nastanú mrazivé dni, rastliny len stačí zakryť bielou netkanou textíliou, prípadne novinovým papierom.

 

zahradne rukavice pivonky2

 

Dôležitým predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelná zálievka. Substrát v črepníku nikdy nesmie na dlhšiu dobu preschnúť. Zároveň však dajte pozor na preliatie, ktoré, ak je zemina premáčaná dlho, spôsobuje hnilobu koreňov a následne celých rastlín. Prihnojovať rýchlené prvosienky netreba.
Ak chcete docieliť bohatšie a dlhšie kvitnutie prvosienok, odstraňujte im pravidelne odkvitnuté kvety. Je to prácne ale potrebné. K perfektnému stavu týchto rastlín prispejete aj tým, že budete odstraňovať suché alebo žltnúce listy.


Po odkvitnutí, skoro na jar, môžete prvosienky vysadiť do záhrady alebo do predzáhradky, vždy na polotienisté miesto, ideálne s vlhkejšou pôdou. Vhodné je prvosienky vysádzať k jazierkam. dk

Pin It