V predvianočnom období je v predaji dekoratívna rastlina s menšími kožovitými listami a množstvom plodov. Svieža dokáže vydržať až do konca zimy.

 

gaulteria2019

Gaultéria (Gaultheria procumbens) tvorí nízke a bohato olistené kríky. Je príbuzná so známejšou čučoriedkou alebo brusnicou. Ideálne podmienky jej v záhrade poskytuje vresovisko pretože obľubuje mierne vlhkú a kyslejšiu pôdu. Dokáže sa tu veľmi pekne rozrásť, vytvorí súvislý pokryv pôdy. Ale len ak má ideálne podmienky. 

 

Častejšie možno gaultériu uvidieť v črepníkoch počas jesenných a zimných mesiacov. Predáva sa v kvetinárstvach, záhradníctvách aj hobby marketoch. Môžete ju pestovať samostatne alebo v kombinácii s inými rastlinami, napríklad nízkymi ihličnanmi a trávami, vresmi a niektorými zakrpatenými vždyzelenými listnáčmi. Ozdobí okenné hrantíky, dvory, priestory pred vstupom do domu, je peknou a vďačnou vianočnou dekoráciou. Ako sa o ňu správne postarať?

 

bannerZO 2


Nič špeciálne netreba.Rastlinu pravidelne zavlažujte. Obvykle je totiž vysadená v rašelinovom substráte a ten vysychá rýchlejšie. Dajte však pozor na dlhodobejšie premokrenie, to takisto rastline škodí ako aj sucho. Inak je gaultéria odolná, mráz ani sneh jej neublížia, škodcovia ju v zime nenapadnú. Ak vám rastlina prežije do jari, môžete si ju vysadiť na polotienisté miesto v záhrade alebo predzáhradke. Alebo ju naďalej pestovať v širšom črepníku, budete jej ale musieť zabezpečiť trvale vlhký rašelinový substrát. Na dlhšie preschnutie bude potrebné dať pozor najmä v lete, rastline potom hrozí uhynutie. V lete ju tiež môžete prihnojiť hnojivom pre kyslomilné rastliny. dk

Pin It