Ak máte v záhrade staršie ihličnaté dreviny, napríklad smreky alebo borovice, zrejme máte každoročný problém s napadaným ihličím. Čo s ním?

 

ihlicie 2019


Dôležité je ho zbierať z povrchu pôdy priebežne, teda nie len na jeseň alebo raz za pár rokov. Inak sa bude zbytočne hromadiť a nastane problém s jeho odstránením. Teraz v zime môžete suché ihličie postriasať aj priamo z rastlín, kde sa zvykne zachytávať niekedy aj vo väčších vrstvách. Nepôsobí to pekne a zároveň obmedzuje prísun svetla k drevine. Týka sa to najmä druhov s dlhším ihličím.


Ihličnatá hrabanka je kyslá, využijete ju hlavne vtedy, ak pestujete kyslomilné rastliny, rododendrony, azalky, hortenzie alebo čučoriedky a brusnice. Stačí ak ihličie v primeranej vrstve občas k týmto rastlinám sústredíte, prípadne jemne zapracujete do pôdy. Suchých ihličím môžete mulčovať aj pôdu okolo týchto rastlín pred zimou. Prípadne ho v tenšej vrstve nasypať pomedzi vresy vo vresovisku.


Ak ihličie skompostujete, čo je ďalšia možnosť čo s ním, za asi 3 -4 roky, po zotletí, máte základ pre kvalitný pestovateľský substrát pre kyslomilné rastliny, pre pestovanie ihličnanov, vresov a vresovcov.


Kompostovať ihličie by ste však mali samostatne, v menšom kompostéri alebo na kopách na menej viditeľných miestach v záhrade, ideálne je vždy pridať aj trochu hlinitej pôdy, alebo trochu lesnej zeminy.dk

 

Pin It