Bambusy, ak sú dobre zakorenené, patria k odolným záhradným rastlinám. Mráz a jemný snehový poprašok znásobia v zime ich krásu. Potrebovať však budú aj trochu pozornosti. 

 

bambus zima


Dôležité je začať ich na chladné zimné dni pripravovať už na jeseň. Tým prispejete k ich kvalitnému prezimovaniu. Príprava zahŕňa výdatnejší prísun vlahy, nie je však vhodné rastliny na jeseň prihnojovať. Zalievať treba aj počas zimy, v dňoch kedy nemrzne, je suchšie a slnečno. Nikdy nie tak, aby došlo k rozbahneniu pôdy.


Zimné zalievanie je prospešné pre novo vysadené rastliny a bambusy pestované v nádobách. Nádoby je navyše vhodné sústrediť na viac chránené miesta bližšie k stene domu a obaliť ich jutovinou, prípadne bublinkovou fóliou. Prínosné je tiež postaviť črepníky na polystyrénové podložky. 


Ak aj nadzemná časť bambusom počas zimy čiastočne zoschne, nie je to taký problém ako keď dôjde k poškodeniu koreňov. Preto sa vyplatí a to najmú u mladších jedincov, nahrnúť koncom jesene do porastov bambusov aj suché lístie, prípadne slamu, ideálne aj v hrubšej vrstve. Prospešné sú aj kúsky suchých bambusových stebiel. Zakrývanie bambusov netkanou textíliou, jutovinou ani ihličnatými chvojkami nie je potrebné, môže však prispieť k lepšej ochrane novo vysadených jedincov. dk

Pin It