Čerstvú pažítkovú vňať môžete mať k dispozícii aj počas zimy. Stačí ak stihnete včas vykopať v záhrade kúsok z rozrasteného trsu a presadíte si ho do črepníka.

pazitkazima


Pažítka patrí k rýchlo rastúcim, prispôsobivým a nenáročným záhradným rastlinám. Najlepšie sa jej bude dariť v humóznom a na živiny bohatom substráte. Využiť pri pestovaní v črepníku môžete aj kvalitný preosiaty kompost alebo substrát určený na pestovanie byliniek. Na dno črepníka, ktorý by mal byť stredne veľký nezabudnite dať trochu keramzitu, ochráni korene rastliny pred prílišnou vlhkosťou.


Po vykopaní trsu odstráňte staré zoschnuté listy, trs rozdeľte na menšie časti (ak treba použite nôž) a tie si vysaďte. Ak získate viac rastlín, vysadiť si môžete aj viacero črepníkov a tieto podarovať. Následne pažítku zalejte vlažnou vodou a umiestnite na teplejší a svetlý okenný parapet, najlepšie v kuchyni. Predpokladom toho, aby pažítka vyhnala sviežu mladú vňať je prejdenie mrazom. Preto trsy vykopávajte až po prvých mrazoch, nie skôr.


Platí, že čím budete vňať pažítky viac strihať, tým bude viac dorastať. Pri pestovaní dajte pozor na dlhšie vyschnutie substrátu, vyhnite sa aj jeho zmáčania. Ak by pažítka začala vyháňať kvetné puky, tieto včas odstráňte. Na jar potom rastlinu môžete opäť vysadiť do voľnej pôdy na záhon.
Pestovať pažítku bude najlepšie samostatne, nie s inými bylinkami. Ak má totiž vhodné podmienky, zvykne sa aj na vnútornom okennom parapete rozrásť. dk

Pin It