Kvitnúce rastliny iskerníka ázijského objavíte v záhradných centrách a kvetinárstvach v tomto období. Ak ste ešte doteraz tejto hľuznatej trvalke nedali šanci, určite to rýchlo napravte. Rastlina vás nadchne svojim pôvabom.

 

iskernik velky perex

 

Kvety iskerníka sú buď jednoduché, ale najčastejšie plné, vždy nápadné. Môžu byť žlté, biele, ružové, fialové, oranžové, červené, vzácnejšie aj viacfarebné. Vyrastajú na dutých stonkách z ružice sviežo pôsobiacich listov. Už jedna kvitnúca rastlina pôsobí dekoratívne, ak je ich viac pokope, zážitok je veľkolepejší. Iskerník môžete kombinovať v dekoratívnej vegetačnej nádobe aj s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami – sirôtkami, nezábudkami a sedmokráskami. Pekne pôsobia aj ak sú iskerníky vysadené vo väčšej nádobe spolu s prvosienkami. Nezabudnite, že rastlina potrebuje okolo seba dostatok miesta, inak sa pekne nerozrastie.

 

Iskerník vynikne a krásne kvitne predovšetkým na slnečnom mieste. V tieni sa rastline veľmi nedarí, polotieň toleruje, ale kvety sú tu menšie. Pôda by mala byť humózna, mierne vlhká, nie však premokrená. Ak má rastlina príliš veľa vlahy zahnívajú jej korene. Škodí aj jej sucho spolu so slnečným úpalom.

 

V prípade, že si rastliny ponecháte v pôvodnom črepníku, nezabudnite, že rašelinový substrát veľmi rýchlo vysychá. Keď si pár dní rastlinu nevšimnete, môžete o ňu rýchlo prísť, jednoducho jej nadzemná časť zaschne. Aj preto je ideálne iskerníky presádzať po kúpe do väčších nádob. Prípadne aj priamo na záhon, avšak tak, aby boli dobre vidieť. Ide totiž o vzrastovo nižšiu rastlinu, vysokú len asi 60 cm. Rastline sa bude dariť aj na balkóne a terase, ak teda nemáte záhradu, stále sa do jej pestovania môžete pustiť.

 

Ak by ste chceli znásobiť množstvo kvetov, rastline pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety. Priebežne aj žltnúce listy, sú neestetické a môžu byť navyše aj zdrojom chorôb.
Kúpa kvitnúcej rastliny na jar je jedna možnosť ako rastliny získať, druhou je výsadba hľúz. Tie bežne dostanete kúpiť v záhradníctvach. Pred výsadbou hľuzy iskerníkov namočte na pár hodín do vody. Vysaďte si ich počas apríla, do menších a väčších skupiniek, na slnečnom alebo polotienistom mieste s humóznou pôdou. Ideálna hĺbka výsadby hľúz je 5cm. Nezabudnite miesto výsadby dobre zavlažovať, inak pučiace rastliny zaschnú. Z vysadených hľúz získate kvitnúce iskerníky tesne pred letom. dk

Pin It