Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) je vďačná popínavá letnička. Pestovať túto rastlinu môžete na záhonoch pri oporách, pri plotoch aj v nádobách. Ak sa chcete tešiť zo záplavy kvetov, vysejte si osivo čo najskôr.

 

hrachor v

 

Ideálnou dobou na vysievanie hrachora je marec až apríl. Semená na noc namočte do misky s vodou a až po tom ich vysejte na pripravený záhon s humóznou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Ďalšou možnosťou je obaliť ich na noc mokrou vatou. Vysievajte do hĺbky asi 5cm, nie hlbšie, ani plytkejšie. Ešte predtým môžete do pôdy zapracovať rohovú múčku, alebo rozložený maštaľný hnoj.

 

Ideálne je na výsev vystihnúť daždivé počasie. Ak je suchšie, treba miesto s vysiatym hrachorom zavlažovať. Rovnomerné vlhko podporuje rýchle klíčenie. Inak semená zasychajú a zle klíčia. Rovnako zle však na klíčenie vplýva aj dlhšie trvajúci dážď, semená zahnívajú.

 

Praktické je predpestovanie hrachorov. Hoci sa to často nerobí a ani neuvádza na vreckách so semenami, je to praktické najmä tam, kde je rýchlo vysychavá pôda. Malé črepníky naplňte substrátom, ktorý je určený na výsev a rozmnožovanie. Do každého vysejte asi tri semená, zavlažte a uložte do skleníka, pareniska, či svetlý okenný parapet. Keď rastliny vyrastú a spevnejú, opatrne ich s kompaktným koreňovým balom presadíte na vybrané miesto.

 

Hrachor prosperuje na slnečných miestach, s hlbokou a mierne vlhkou pôdou. Pôda by mala byť bohatá na živiny. Vyplatí sa rastlinu zavlažovať, prihnojovať a tiež pravidelne zberať kvety do váz. Podporí to tvorbu nových. Okolo rastlín, ak ich pestujete na vidieku? Môžete rozložiť slamu. Pomôže to udržať vlahu v pôde a podporuje to bohatšie kvitnutie. Pri pestovaní v nádobe na balkóne či terase nezabudnite na hlbší črepník. V plytkejšom by sa rastline veľmi nedarilo.

 

Veľmi pekné sú kvitnúce hrachory pri plotoch, alebo rôznych prútených oporách priamo uprostred záhonov. Použiť ako oporu, napríklad v záhrade prírodného charakteru, môžete aj suché rozvetvené halúzky z predjarného rezu. dk

Pin It