Priesady sirôtok si môžete kúpiť v záhradníctvách počas celého jarného obdobia. V predaji je množstvo pekne kvitnúcich kultivarov. Viac vyhľadávané sú drobnokveté sirôtky. 

 

sirotky2019

Pestovanie sirôtok nie je zložité a zvládnete to aj vtedy, ak nemáte príliš veľa pestovateľských skúseností. Kúpené rastliny si vysaďte  na dostatočne svetlé, ale nie však príliš slnečné miesta. V tieni sa sirôtkam nedarí a málo kvitnú. 

Ak ich budete chcieť mať bohato rozkvitnuté, doprajte im stále mierne vlhký substrát, dajte pozor na jeho premokrenie. Pri pestovaní v nádobe preto nezabudnite na drenážnu vrstvu, alebo otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Inak rastlinám začnú zahnívať korene a hynú.

 Rastliny zavlažujte priamo ku koreňom, v ranných hodinách a tak, aby im čo najskôr po zálievke obschli listy. Prihnojovanie nie je potrebné. Vyplatí sa však odstraňovať sirôtkam  odkvitnuté kvety, alebo skracovať príliš dlhé výhonky. Je to prácne ale užitočné. Rastliny sa rozrastú, bohato olistia a prekvapia  množstvom nových kvetov. 

 Sirôtky môžete pestovať na záhonoch, vyniknú skôr na ich okraji, v predzáhradkách, vo vegetačných nádobách - hrantíkoch, košíkoch, závesných nádobách, dizajnových misiach a jednoduchých črepníkoch. Dariť sa im bude v kyprom, priepustnom a výživnom substráte. Hodia sa do tradičného vidieckeho a aj do moderného mestského prostredia. 

 

 Vyniknú samostatne, buď ako jednofarebný, alebo viacfarebný, pestrejší porast. Môžete ich skombinovať s ďalšími dvojročnými rastlinami, s nezábudkami, sedmokráskami a predovšetkým s vyššími kvitnúcimi cibuľovinami, napríklad s tulipánmi alebo hyacintami Sirôtky vás budú pri minimálnej starostlivosti tešiť až do konca jari. Potom ich môžete nahradiť letničkami. dk

 

Pin It