Priesady sirôtok si môžete kúpiť v záhradníctve počas celého jarného obdobia. V ponuke je veľké množstvo zaujímavých a veľmi pekných kultivarov. Trendom sú pôvabne vyzerajúce drobnokveté sirôtky. Ako podporiť ich dlhé kvitnutie?

 

viola velky perex

 

Doprajte im najmä dostatočne svetlé, ale nie však úpalové miesto. V tieni sa im veľmi nedarí, málo kvitnú. Dôležité bude dopriať im stále mierne vlhký substrát, Vlahu milujú. Nesmie byť však dlhšie premáčaný. Pri pestovaní v nádobe preto nezabudnite na dostatočnú drenážnu vrstvu, alebo otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Inak rastlinám začnú zahnívať korene.

 

Rastliny zavlažujte priamo ku koreňom, ideálne v doobedňajších hodinách. Do včera by im mali obschnúť listy. Prihnojovanie potrebné nie je. Vyplatí sa však odstraňovať odkvitnuté kvety, alebo skracovať príliš dlhé výhonky. Rastliny sa pekne rozrastú a prekvapia vás množstvom nových kvetov. Ideálne je samozrejme pri kúpe zamerať sa na mierne nakvitnuté, nie príliš rozkvitnuté rastliny.

 

Sirôtky môžete pestovať na záhonoch, vyniknú skôr na okraji, v predzáhradkách, vo vegetačných nádobách - hrantíkoch, košíkoch, závesných nádobách, dizajnových misiach a jednoduchých črepníkoch. dariť sa im bude v kyprom, priepustnom a výživnom substráte. Sirôtky sa hodia do tradičného vidieckeho, aj moderného mestského prostredia. Vždy vo väčšom množstve, ak sa pravda rozhodnete pre drobnokveté formy. 

 

Najkrajšie vyniknú samostatne, buď ako jednofarebný, alebo pestrejší porast. Výborne sa kombinujú s dvojročnými rastlinami, s nezábudkami, sedmokráskami a predovšetkým s vyššími kvitnúcimi cibuľovinami. Vždy pôsobí lepšie v jednoducho vyzerajúcej kompozícii. Svojimi kvetmi vás potešia až do konca jari. Potom ich môžete nahradiť letničkami. Do porastu rozrastených sirôtok si môžete zapichnúť aj drobné dekoračné predmety, pôsobí to veľmi dobre. dk

Pin It