Tento spôsob má dokonca viacero predností. Okrem toho, že získate svoje vlastné výpestky, zároveň aj bohatšie kvitnúce rastliny. Okrem toho si týmto spôsobom zaobstaráte rastliny, ktorých súčasťou nebudú zárodky chorôb a škodcov.

 

muskaty vysev velke

 

Pri kúpe sadeníc v jarnom období u obchodníkov práve tento problém hrozí najviac. Okrem toho sú neraz muškáty preliate a po prenesení domov môžu začať chradnúť a hynúť. Tomuto sa môžete vyhnúť, ak sa vám chce tento spôsob zvoliť. V neposlednom rade aj ušetríte.
Muškátové osivo dnes už nie je problém zohnať. Nájdete ho v bežnej ponuke osív dobre zásobenej záhradkárskej predajne alebo hobbymarketu. Kúpiť sa však dá len osivo muškátov krúžkovaných (Pelargonium zonale).

 

Výsev muškátov nie je vhodné príliš odďaľovať. Začať treba už začiatkom januára pretože kým získate kvalitné a pevné sadenice ubehne veľa týždňov. Získanie rastlín, ktoré sú vhodné na výsadbu hrantíkov a črepníkov trvá asi 3,5-4 mesiace. Vypestovať si muškáty môžete aj v izbovom miniskleníku na dostatočne svetlom okennom parapete. Ideálne je mať samozrejme k dispozícii skleník, alebo len zimnú záhradu.

 

Osivo najskôr treba namočiť, aspoň na deň do plytkej misky s vodou. To preto, aby lepšie a rýchlejšie klíčilo. Následne ho vysejte do výsevnej misky, na substrát určený na rozmnožovanie a výsevy. Mal by mať jemnú štruktúru, bez cudzorodých prímesí, môže ísť o substrát supresívny. Muškátové osivo vysejte na povrch mierne vlhkého substrátu, nie nahusto. Následne ho zasypte veľmi tenkou vrstvou toho istého substrátu. Pritlačte a opatrne zavlažte. Vlahu dodávajte veľmi precízne, ale nie tak, aby ste semená vyplavili. Nádobu s výsevom zakrývajte, aby ste vytvorili pre klíčenie priaznivú mikroklímu.

 

Mladé rastliny neustále zavlažujte, doprajte im veľa svetla z viacerých strán a priestor kde výsevy máte umiestnené vetrajte. Po asi mesiaci mladé rastlinky porozsádzajte do malých črepníkov a kvalitného substrátu. Po ďalšom mesiaci rastlinám zaštipnite rastový vrchol, aby sa pekne rozkonárili. Zavlažujte ich a môžete ich aj prihnojiť. V apríli ich už môžete pestovať na chránenom mieste vonku, prípadne na verande či v skleníku. Neskôr ich môžete vysadiť do nádob, kde budú rásť počas celej sezóny. dk

Pin It