leukotoeTáto nízka vždyzelená drevina je v poslednej dobe bežnou súčasťou jesennej ponuky záhradných centier. Upúta lesklými vždyzelenými listami, ktoré v tomto období majú atraktívny bronzový nádych. Ako ju správne pestovať?


Leukotoja (Leucothoe) je v ponuke vo viacerých druhoch a kultivaroch. Tie sa medzi sebou líšia veľkosťou a niekedy aj tvarom listu. Listy niektorých kultivarov sú dokonca mierne skučeravené. Drevina pôvodne rastie v Japonsku, dokonca aj v Himalájach a v Severnej Amerike.

 

V našich podmienkach dorastá leukotoja do výšky maximálne 1 m, rovnako môže byť v dospelosti aj široká. Tvorí husto olistené kríky, najčastejšie s dlhými lesknúcimi sa listami na previsnutých konárikoch. Drevina zaujme aj trvácimi, bielymi zvončekovitými kvetmi, ktoré sú usporiadané v malých strapcoch. Veľakrát ich však v čase kvitnutia zakrýva olistenie. Kvety sa objavujú na jar, najčastejšie v máji.

 

Leukotoja je výbornou voľbou pre vegetačné nádoby, v nich môže vonku zostať aj počas zimy. Počas slnečných a bezmrazových dní ju však treba zaliať. Inak sa najlepšie hodí na výsadbu vresovísk, do skupín s azalkami a rododendronmi, obľubuje vlhkú a kyslejšiu pôdu. Vynikne aj pri jazierkach, napríklad ako podrast pod japonskými javormi. Ak si vysadíte niekoľko rastlín spolu, vytvoria časom zaujímavý, súvislý porast.

 


Leukotoja je však v porovnaní s bežne pestovanými vždyzelenými drevinami o niečo viac chúlostivejšia, preto je vhodnejšia jej jarná výsadba. Takisto je potrebné prvý rok po výsadbe drevinu v zime ochrániť netkanou textíliou. Ak sa raz zakorení a bude mať splnené najdôležitejšie požiadavky krásne sa rozrastie. Dariť sa jej bude na slnku, oveľa viac však v tieni alebo v polotieni. dk

Pin It