crocosmieTáto krásna a exoticky pôsobiaca cibuľovina z Afriky si našla miesto aj v mnohých našich záhradách. Jej pestovanie nie je zložité, je len citlivá na chlad. Čo teda s rastlinou na jeseň?


Veľkokveté kultivary bude lepšie z pôdy koncom októbra, alebo najneskôr začiatkom novembra vybrať a prezimovať v chladnej a vzdušnej miestnosti. Drobnokveté kultivary môžu v miernych polohách zostať počas zimy aj vonku. Vo vyšších polohách ich takisto treba z pôdy včas vybrať. Šanca, že ich nepoškodí mráz je totiž veľmi nízka.

 

Ak sa rozhodnete montbrécie nechať počas zimy na záhone, snažte sa im ponechať listy, alebo ich len mierne skráťte. Na záhon kde máte rastliny vysadené sústreďte hrubšiu vrstvu lístia. Vysoká by mala byť aspoň 30cm. Použiť môžete aj suchú rašelinu, alebo drevené hobliny. Rastliny dobre prezimujú aj pod vrstvou štrku.

 

Vrstvu organického materiálu – napríklad lístia, je vždy potrebné zakryť ešte ihličnatými chvojkami, aby ju vietor nerozfúkal. Prikrývku môžete odstrániť až na jar. Rastliny, ktoré prezimujú na záhone pučia skôr, sú mohutnejšie, bohatšie kvitnú a sú viac odolné voči chorobám a škodcom. Viac sa hodia aj na rez kvetov. Kvetné stonky sú vyššie a pevnejšie.

 

Nezabudnite, že spoľahlivo montbrécie prezimujú len na záhone s priepustnou pôdou. Nevhodné miesto je v blízkosti odkvapových rúr a všade tam, kde sa sústreďuje voda, napríklad aj z topiaceho sa snehu. dk

Pin It