S jeseňou je spojená aj likvidácia výsadieb v debničkách a vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Neraz sa však naskytne otázka, či je nutné všetko vyhodiť. Mnohé rastliny si celkom jednoducho uchováte aj do ďalšieho roka.

 

conechat


Samozrejme mali by ste mať dostatok priestoru na ich prezimovanie a teda umiestnenie počas najchladnejších dní. Prezimujú vám muškáty a fuksie, lantany alebo aj chryzantémovky. Okrem toho oleandre aj durmany. Z veľkokvetých begónií môžete veľmi jednoducho prezimovať hľuzy.

 

Ak ste sa počas leta rozhodli pre pestovanie sanvitálie, koleusov, prýštca, netýkaviek a niektorých ďalších letničiek, môžete sa takisto pokúsiť o ich prezimovanie. O rok tak ako keby ste našli, pokračovať budú v raste a kvitnutí. Kvitnutie ale nebude už tak bohaté ako v prvom roku pestovania. Netýkavky budú prosperovať v svetlom a nie príliš teplom priestore. Vyžadovať budú tak ako aj počas sezóny viac vlahy. 

 

Sanvitália, ktorá púta množstvom drobných žltých kvietkov prezimuje v chladnom a svetlom prostredí, za občasnej zálievky. Rovnako tak aj prýštec kultivar „Diamond Frost“, ktorý sa stal populárnou ozdobou balkónov v posledných rokoch. Pri prezimovaní potrebuje svetlo a teplotu najviac 10 °C., nikdy by nemala klesnú k nule.

 

Rastliny po prenesení na zimovisko neprihnojujte, nepresádzajte ani nestrihajte. Na to bude dostatok času na jar. Priebežne zimujúcim rastlinám odstraňujte suché listy a výhonky. Koleus môže byť nádhernou ozdobou zimnej záhrady, rozhodne ho preto v rámci jesenného upratovania balkónov a terás nevyhadzujte. Rovnako tak sa zaujímavou súčasťou väčšej zimnej záhrady môžu stať aj kany v črepníkoch. dk

Pin It