conechatS jeseňou je spojená aj likvidácia výsadieb v debničkách a vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Neraz sa však naskytne otázka, či je nutné všetko vyhodiť. Mnohé rastliny si celkom jednoducho uchováte aj do ďalšieho roka.


Samozrejme mali by ste mať dostatok priestoru na ich prezimovanie a teda umiestnenie počas najchladnejších dní. Prezimujú vám muškáty a fuksie, lantany alebo aj chryzantémovky. Okrem toho oleandre aj durmany. Z veľkokvetých begónií môžete veľmi jednoducho prezimovať hľuzy.

 

Ak ste sa počas leta rozhodli pre pestovanie sanvitálie, koleusov, prýštca, netýkaviek a niektorých ďalších letničiek, môžete sa takisto pokúsiť o ich prezimovanie. O rok tak ako keby ste našli, pokračovať budú v raste a kvitnutí. Kvitnutie ale nebude už tak bohaté ako v prvom roku pestovania. Netýkavky budú prosperovať v svetlom a nie príliš teplom priestore. Vyžadovať budú tak ako aj počas sezóny viac vlahy. 

 

Sanvitália, ktorá púta množstvom drobných žltých kvietkov prezimuje v chladnom a svetlom prostredí, za občasnej zálievky. Rovnako tak aj prýštec kultivar „Diamond Frost“, ktorý sa stal populárnou ozdobou balkónov v posledných rokoch. Pri prezimovaní potrebuje svetlo a teplotu najviac 10 °C., nikdy by nemala klesnú k nule.

 

Rastliny po prenesení na zimovisko neprihnojujte, nepresádzajte ani nestrihajte. Na to bude dostatok času na jar. Priebežne zimujúcim rastlinám odstraňujte suché listy a výhonky. Koleus môže byť nádhernou ozdobou zimnej záhrady, rozhodne ho preto v rámci jesenného upratovania balkónov a terás nevyhadzujte. Rovnako tak sa zaujímavou súčasťou väčšej zimnej záhrady môžu stať aj kany v črepníkoch. dk

Pin It