cibule nadobyPočas jesene si môžete vysadiť cibuľoviny aj netradične – do vegetačných nádob. Má to viacero predností. Tou najdôležitejšou je, že rozkvitnutý črepník si budete môcť na jar umiestniť presne tam, kde sa vám bude hodiť.


Vysadiť cibuľovinami si môžete väčšie aj menšie črepníky a vždy si môžete zabezpečiť bohatú záplavu sviežich jarných kvetov. Tajomstvo úspechu spočíva vo vrstvení, teda výsadbe cibúľ do rôznych vrstiev. Do menšieho črepníka sa vám tak vojde prekvapivo viacero cibúľ a ja jar sa budete nadchýnať pestrofarebnou a postupne rozkvitajúcou krásou.

 

Začnite tým, že si vyberiete vhodnú vegetačnú nádobu a na jej dno dáte dostatočne vysokú vrstvu keramzitu alebo drobnejšieho štrku. Je to dôležité pre odvádzanie prebytočnej zálievkovej vody. Cibuľoviny a hľuznaté rastliny sú totiž veľmi citlivé na premáčaný substrát, takéto pestovanie sa končí neúspechom. Na drenážnu vrstvu dajte prvú vrstvu substrátu. Použiť môžete bežný záhradnícky substrát do ktorého primiešate trochu piesku.

 

Na prvú vrstvu substrátu umiestnite najväčšie cibule. Väčšinou sú to tulipány alebo hyacinty. Ak sa vám páčia narcisy, tieto musíte vysádzať oveľa skôr pretože sa dlhšie zakoreňujú. Cibule zasypte namiešaným substrátom a naň potom umiestnite postupne ďalšie cibule, ale už o niečo menšie. Opäť zasypte substrátom a celkom navrch pozapichujte drobné cibule a hľúzky krókusov, snežienok či modríc. Prikryte zeminou, zalejte a umiestnite von, najlepšie na chránené miesto.

 

Na povrch substrátu umiestnite niekoľko ihličnatých chvojok, ktoré ochránia výsadbu. Ak sú ohlásené silnejšie mrazy, nádoby je dobré obaliť netkanou textíliou a sústrediť viac k stene domu. Počas slnečných a bezmrazových dní v zime je vhodné nádoby občas zaliať. Výsledok vašej práce sa dostaví na jar a bude pre vás iste milým prekvapením. dk

Pin It