korunka 2017Korunka kráľovská patrí k najkrajším na jar kvitnúcim cibuľovinám. Cibule netreba každoročne z pôdy vyberať, je to jej veľká prednosť. Pozitívom je aj schopnosť rastliny odpudiť krtov.


Korunka je mohutná a v čase kvitnutia vysoko reprezentatívna rastlina. Na zmiešaných kvetinových záhonoch – kde sa najviac hodí si preto žiada viditeľné umiestnenie. Vyhovuje jej svetlé, skôr však mierne zatienené stanovište, najlepšie také, kde ju neohrozí slnečná páľava. Tieň na pestovanie tejto rastliny vhodný nie je. Prosperuje vo výživných, priepustných a mierne vlhkých pôdach. Nemala by rásť v blízkosti plytko koreniach drevín, krov a stromov ani pri trvalkách, ktoré sa silne rozrastajú. Je to dlhoveká rastlina, ktorá sa hodí do tradičných vidieckych aj moderných záhrad.

 

Cibule koruniek si musíte vysadiť čím skôr. Ideálne je to stihnúť najneskôr začiatkom októbra. Je to dôležité kvôli tomu, aby sa stihli do zimy dobre zakoreniť. Skoro vysadené cibule sú potom aj predpokladom kvitnutia v správnom termíne čo je v apríli. Samotné mohutnejšie cibule vysádzajte mierne šikmo, v otvore uprostred sa totiž nesmie sústreďovať voda. Stalo by sa to ak by ste si cibule vysadili zvisle. Nahromadená voda by mohla spôsobiť odhnitie pučiaceho výhonku. Optimálna hĺbka výsadby je maximálne 25-30cm. Cibule si môžete vysadiť jednotlivo alebo do menších skupiniek. dk

Pin It